الفبا: بانک جهانی به تازگی گزارش سال ۲۰۱۹ خود را در زمینه سهولت انجام کسب و کار با گزارش ۱۹۰ کشور بر اساس مساعد بودن محیط کسب و کار رتبه بندی کرده است.

به گزارش الفبا، برخی از کشورها از نظر سهولت کسب و کار می توانند مقصد سرمایه های ایرانی باشند. سه کشور گرجستان، آذربایجان و ترکیه نسبت به سایر کشورها تهدید جدی تری برای سرمایه های ایرانی هستند.

آمارهای ده کشور اول مقصد گردشگری خروجی در سال گذشته نشان می دهد رشد گردشگران خروجی از ایران به این سه کشور نسبت به سال ما قبل آن بیشتر بوده است. اگرچه بخش اعظمی از این سفرها تفریحی بوده اند، اما سرمایه گذاران مهم کم نبوده اند. خرید ۱۶۵۹ خانه در ترکیه توسط ایرانی ها جدی است.

به هر حال وزارت اقتصاد باید موضوع سهولت کسب و کار را در نظر بگیرد و شرایط را برای تداوم ایرانیان علاقه مند به تولید و اشتغال فراهم سازد.
اما نگاهی به گردشگران خروجی نشان می دهد کشورهای عراق، ترکیه و امارات به ترتیب ۵۴/۵۱ ،۹۳/۲۱ و ۵۴/۱۲ درصد کل گردشگران خروجی ایران را در سال ۹۶ تشکیل می دهند. کشورهای آذربایجان ، آلمان ، گرجستان ، ارمنستان ، قطر ،افغانستان و چین نیز رتبه های بعدی را در اختیار دارند.
تعدا کل گردشگران خروجی سال ۹۶ نیز ۸ میلیون و ۱۹۱ هزار و ۶۳۶ نفر ثبت شده است.

گفتنی است ایران علاوه بر جاذبه های گردشگری و زیارتی، جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی بیشماری دارد که مورد توجه مردم سایر کشورهاست. چند نمونه از آن ها را که عمداً یا سهواً مورد غفلت واقع شده اند، نام می بریم:

ارگ راین/باغ شازده ماهان/کوه سهند/کوه دماوند/پل ورسک و سه خط طلا/آبشار ورسک/سی و سه پل/دریاچه چورت/غار یخی چما/سرعین/منطقه نمونه گردشگری سبلان/کاخ آپادانای شوش/آبشارهای شوشتر (سیکاها)/پارک جنگلی گیسوم/کویر ریگ جن/دشتهای لاله واژگون/دریاچه گهر/کاخ ساسان/آبشار مارگون/معبد آناهیتا/غار شاپور اول ساسانی/آرامگاه کوروش کبیر/تنگ بستانک (بهشت گمشده) و …