الفبا: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید به اندازه بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد مالیات قابل وصول در کشور، فرار مالیاتی وجود دارد.

 

به گزارش الفبا، محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما گفت: برآورد ما این است که به اندازه بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد مالیات قابل وصول در کشور، فرار مالیاتی وجود دارد و این میزان اگر وصول شود به راحتی جایگزین منابعی شود که می‌خواهیم از محل کاهش سهم صندوق توسعه ملی برای کشور ایجاد کنیم.

 پورابراهیمی افزود: متاسفانه دولت‌ها به علت آسانی کسب درآمد از محل فروش نفت، به شدت علاقه‌مند ­هستند از این محل­ هزینه‌های خود را تامین کنند به همین علت نگاه کوتاه‌مدت دارند و رویکرد بلندمدت در این زمینه وجود ندارد.

وی ادامه داد: در زمان تدوین برنامه ششم توسعه به علت وضع تحریمی آن زمان، صادرات نفت کشورمان به کمتر از یک میلیون بشکه در روز رسید و خود به خود سهم نفت از بودجه کاهش یافته و به ۲۵درصد از کل میزان منابع کشور رسید اما متاسفانه در سال اول برنامه ششم توسعه این سهم به ۳۵درصد افزایش یافت.

پورابراهیمی با بیان اینکه کاهش هزینه‌های دولت از الزام‌های بودجه سال آینده است، اضافه کرد: این کاهش کمک می‌کند تا منابع درآمدی را بهتر اداره کنیم. باید از منابع جایگزین نفتی استفاده کنیم.

 طرح مالیات بر عایدی سرمایه تصویب شد

او افزود: کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در کمیسیون امور اقتصادی تصویب شده است و وارد جزئیات شده است. موضوع ایجاد پایه جدید مالیاتی در اقتصاد کشور در حال پیگیری است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس برآوردها از حدود ۹۰ میلیون لیتر مصرف روزانه بنزین کشور حدود ۱۵ میلیون لیتر قاچاق می شود.

 پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیهبندی بنزین در سال ۹۸

پورابراهیمی افزود: اشتباه دولت در حذف کارت سوخت، عوارضی را ایجاد کرد و نخستین اقدام مجلس هماهنگی با دولت در احیای کارت سوخت است.

او اضافه کرد: یکی دیگر از پیشنهادهای ما این است که قیمت سوخت را به شکلی در سال ۹۸ ثابت نگه داریم اما برخی از خودروهای شخصی که حدود ۶۰ درصد از مصرف روزانه را تشکیل می‌دهد سهم مشخص برای مصرف آن‌ها در نظر گرفته شود که می‌تواند بیشتر از ۶۰ لیتر برای هر خودرو باشد.

 پورابراهیمی ادامه داد: برای خودروهای حمل و نقل عمومی باید سهم بیشتری در نظر گرفته شود و مصرف بیشتر از آن از محل اخذ عوارض مابه‌التفاوت به صورت پلکانی به دولت برگشت کند.

 پیشنهاد استانی‌شدن پرداخت یارانه‌ها

 پورابراهیمی گفت: پیشنهاد استانی‌شدن پرداخت یارانه‌ها به صورت شفاهی از طرف رئیس سازمان برنامه و بودجه مطرح شده است که پیشنهاد خوبی است زیرا استان‌ها بر حوزه فعالیت‌های خود اشراف دارند و می‌توانند بهتر عمل کنند.