الفبا- حسین بردبار: معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور از راه اندازی گردشگری دریایی در مناطق آزاد جنوب کشور خبرداد و گفت کروز دریایی از منطقه آزاد اروند و سپس تا قشم، کیش و چابهار راه اندازی می شود که دارد مراحل نهایی خود را طی می کند.

به گزارش الفبا، مهندس رستمی، در جلسه عصر یکشنبه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران افزود: برای راه اندازی این کروز دریایی بخش خصوصی فعال شده است و موضوع گردشگری دریایی یکی از اولویتهایی است که در مناطق آزاد دنبال می شود.

وی همچنین گردشگری سلامت را یکی دیگر از اولویتهای مناطق آزاد اعلام کرد و گفت: آمادگی کامل داریم که گردشگری سلامت را در مناطق آزاد پی گیری کنیم.

رستمی با یادآوری فعال بودن ۷منطقه آزاد ارس، انزلی، ماکو، کیش، قشم، چابهار و منطقه آزاد پیرامون فرودگاه حضرت امام(ره) همچنین تصریح کرد:مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی یکی از فرصتهای خوب فعالیت برای بخش خصوصی هستند و تا امروز نزدیک به یکهزار و ۸۷ واحد صنعتی در مناطق آزاد فعال هستند.

احمد اصغری، رییس کمیسیون گردشگری اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران نیز دراین جلسه با بیان این که دستیابی به جایگاه مطلوب گردشگری نیازمند دستیابی به شرایط مناسب کسب وکار در کشور است، افزود:فضای کسب و کار و فعالیت لازم برای فعالان عرصه گردشگری در کشور فراهم نیست و این صنعت هنوز نمی تواند به جایگاه واقعی خودش در سهیم شدن ۶۰ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور دست یابد.

وی با یادآوری این که در صنعت هتل داری در کشور ضعیف هستیم و برخی از هتلهای ۵ ستاره هنوز دارای استانداردهای بین المللی نیستند، ادامه داد:باید بتوانیم تحولی را در صنعت هتل داری در کشور داشته باشیم.

اصغری همچنین خواستار توسعه فعالیت ۴ جامعه فعال در امر گردشگری کشور شد و افزود: جامعه هتل داران به ریاست دکتر حمزه زاده، جامعه آژانس داران به ریاست آقای رفیعی، جامعه تورگردانان به ریاست آقای پورفرج و جامعه راهنمایان به ریاست آقای کیانی در زمینه گردشگری در کشور فعالند و باید اینها را برای توسعه این صنعت در کشور بسیج کنیم.