الفبا: مونسان ایران را اولین کشور دارای عناوین جهانی در صنایع دستی و سومین کشور تولید کننده این حوزه معرفی کرد.

 

به گزارش الفبا، علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در میبد شهر جهانی زیلو و در حضور رییس منطقه ای آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی این مطلب را ابراز کرد.

وی افزود: ما با ثبت ۸ شهر و ۲ روستا در جایگاه اول دنیا ایستادیم و پس از ایران کشور چین با ۶ شهر و روستای ثبت جهانی و کشور شیلی با ۴ شهر و روستا در مقام های بعدی قرار دارند. این در حالی است که ثبت ۲ روستا و ۱ شهر با عناوین جهانی و ثبت ۱۰ روستا و ۲ شهر با عناوین شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی را برای سال ۱۳۹۸ برنامه ریزی و هدف گیری کرده ایم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد، در حال حاضر بالغ بر ۲ میلیون نفر فعال در حوزه صنایع دستی داریم که ۷۵ درصد بار تولید این هنر صنعت نیز بر دوش بانوان است. هم چنین با توجه به میزان تولیدات صنایع دستی موجود و تنوع و تعدد رشته های صنایع دستی (۲۹۵ رشته) و سایر شاخص های مطروحه در حوزه صنایع دستی بعد از کشورهای چین و هند، به عنوان سومین کشور برتر جهان در حوزه صنایع دستی محسوب می شویم.

مونسان افزود: در سال گذشته شاهد جهشی در صادرات صنایع دستی بودیم که از طریق گمرک ۲۸۱ میلیون دلار صنایع دستی صادر شد. هم چنین بیش از پنج میلیون گردشگر وارد کشور شدند که اگر هرکدام ۵۰ دلار خرید کرده باشند بیش از ۲۵۰ میلیون دلار و در مجموع بیش از ۵۳۰ میلیون دلار عاید کشور شده است. ۹ ماهه امسال نیز ۱۹۰ میلیون دلار صادرات رسمی صنایع دستی داشته ایم که با لحاظ صادرات چمدانی و غیر رسمی انشاء الله تا پایان سال آمار خوبی ارایه خواهد شد. این در حالی است که با شناسایی بازارهای جدید و رفع برخی چالش های این بخش می توانیم به رقم بالای ۲ میلیارد دلار صادرات صنایع دستی دست یابیم.

او اضافه کرد، در این میان استان یزد با توجه به سابقه دیرینه در تولید انواع صنایع دستی جایگاه ویژه ای در شکوفایی این هنر- صنعت دارد و فعالان این حوزه در شهرستان میبد پیشانی درخشان تولید زیلو در کشور هستند. هم اکنون در شهرستان میبد بیش از ۳۰۰ دار زیلو برپاست و صدها نفر در تولید آن در قالب فرش، مبل، تابلو، سجاده و غیره فعالیت می کنند. در واقع عواملی هم چون قدمت، زنده بودن و تنوع محصولات، و میزان استفاده مردم از زیلو موجب شد تا پنجم آذرماه ۹۷ بر اساس اعلام شورای جهانی صنایع دستی، شهر میبد به عنوان شهر جهانی زیلو معرفی شد.

مونسان در ادامه گفت: <همان طور که خانم “غدا هیجاوی” رییس محترم شورای آسیا و اقیانوسیه صنایع‏ دستی در ازیابی خود گزارش داده اند صفر تا صد فرآیند بافت زیلو در داخل خود شهر میبد انجام می‏‌شود و آشنایی مسئولان و اعضای رده بالای شهرستان میبد با این هنر و این که هر کدام به نوعی یک زیلوباف حرفه‌ای هستند گویای حضور زیلو در تارو پود زندگی اهالی میبد است.>

معاون رئیس جمهوری یادآور شد، قدیمی‌ترین زیلویی که درحال حاضر در ایران موجود است، قطعه‌ای مربوط به سال ۸۰۸ هجری قمری است که در موزه‌ی زیلوی میبد نگهداری می‌شود و نفیس‌ترین زیلوی میبد نیز متعلق به قرن ۱۲ هجری قمری است که بر روی آن ۲۴ سجاده طراحی‌شده و در حاشیه آن نام واقف و تاریخ هزار و ۱۱۸ هجری قمری نقش بسته است.

او گفت: <ما با این باور که صنایع دستی اقتصاد بومی و ملی را متحول می کند اقدام به تجهیز کارگاه‌ها، آموزش، پرداخت تسهیلات به زیلوبافان و در اختیار گذاشتن رایگان دار زیلوبافی به بافندگان برای احیای این صنعت تاریخی نمودیم و از هیچ کمک و حمایتی برای برند شدن زیلو در سطح جهانی نیز دریغ نخواهیم کرد.>

مونسان افزود: خوشبختانه استان یزد از مهم ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی در کشور است و یکی از قطب های مهم صادرات صنایع دستی کشور در آینده خواهد شد. علاوه بر زیلو و گلیم، هم چنین سرامیک و سفال، کاشی سازی، زرگری، زیلوبافی، شعربافی، ترمه بافی، فرش بافی، شمد، دستمال، مخمل، دارایی، چادرشب بافی، گیوه بافی، حصیر بافی، خورجین بافی، روفرشی، احرامی، قلم‌زنی، شیشه‌گری، چرم‌سازی، موتابی و نمدمالی از جمله صنایع دستی این استان است.

او در ادامه گفت: <ترمه‌بافی در استان یزد سابقه‌ای بیش از ۲۵۰ سال دارد و همواره جزو سوغات مهم این شهر و یکی از اقلام صادراتی آن بوده است.>

این مقام مسئول ادامه داد، سال گذشته زیلو و گلیم نیز رتبه خوبی در صادرات صنایع دستی استان داشته اند و این نشان می دهد زیلوی میبد چه سهم ارنده ای نه تنها در اقتصاد بومی بلکه در اقتصاد ملی ما دارد.

معاون رئیس جمهوری در بخش پایانی صحبت های خود افزود: در خاتمه عرایضم ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این مراسم و تشکر از همکاری شهرداری و فرمانداری شهرستان میبد در برگزاری جشن زیلو امیدوارم با توسعه فعالیت‌ ها و برنامه ریزی های بین بخشی میان دستگاه های شهرستان و استان، همکاری ‌ها برای رونق بیشتر تولید و صادرات زیلوی میبد گسترش یافته و هم چنین بهره مندی بهینه ای از برند جهانی آن جهت مطرح شدن میبد در ابعاد مختلف صورت گیرد.