الفبا: سفیر کشورمان در گرجستان گفت که پس از دریافت گزارشاتی مبنی بر ممانعت از ورود مسافران ایرانی به گرجستان لازم است که در توافق لغو روادید میان دو کشور تجدید نظر شود.

 

به گزارش الفبا، سید جواد قوام شهیدی سفیر تهران در تفلیس دوشنبه شب در یک کنفرانس خبری روابط ایران و گرجستان را قابل تقدیر توصیف کرد، اما گفت که این روابط به تازگی با مشکلاتی مواجه شده است.

 وی در ادامه با اشاره به گزارشات متعدد از ممانعت تفلیس از ورود مسافران ایرانی به خاک گرجستان گفت که رفتار مقامات گرجستانی در این روزها با آنچه در توافق لغو روادید که در سال ۲۰۱۰ میان دو طرف حاصل شد، آمده ، متفاوت است.

 قوام شهیدی افزود: ما هیچ اطلاعاتی دال بر اینکه گرجستان در حال بررسی مجدد اعطای ویزا به ایرانی‌ها است دریافت نکرده‌ایم و آنها هیچ قصدی هم برای این کار ندارند. بنابراین، لازم است که توافق سال ۲۰۱۰ مورد بازبینی قرار گیرد.

 این دیپلمات ارشد کشورمان تصریح کرد: اگر معایبی در قوانین فعلی وجود دارد باید توسط ایران و گرجستان رفع شود تا ایرانی‌ها دیگر با مشکل مواجه نشوند.

 وی بدون ذکر شمار دقیق مسافران ایرانی که در روز های اخیر نتوانستند به گرجستان وارد شوند، گفت: به تازگی ۱۰، ۲۰ یا ۴۰ ایرانی بوده‌اند که مسئولان کنترل مرزی (گرجستان) به آنها اجازه ورود نداده‌اند. دلیل آن هم برای ما مشخص نیست. ما با این کار مخالفیم و به رایزنی با طرف گرجستانی برای شفاف سازی درباره این مسئله ادامه می‌دهیم.

 قوام شهیدی همچنین گفت: حتی مواردی وجود داشته که از ایرانی‌ها سوال شده اصلا چرا می‌خواهند در گرجستان تجارت کنند. این رویه اکنون تغییر کرده و از شهروندان ایرانی در محل اقامتشان سوال شده که آیا بلیط برگشت دارند یا خیر. سپس به خطوط هوایی اعلام شده که باید در پروازهایشان صندلی خالی داشته باشند چراکه ممکن است برخی ایرانی‌ها به کشورشان بازگردانده شوند.

 بنابر این گزارش، در روزهای اخیر گزارشاتی منتشر شد مبنی بر اینکه علی‌رغم وجود توافق لغو روادید میان تهران و تفلیس، گرجستان اجازه ورود به مسافران ایرانی را نداده است. این در حالی است که گرجستان یکی از مقاصد گردشگردی شهروندان ایرانی محسوب می‌شده است.

 بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز ۱۳ دسامبر تعداد این مسافران را ۲۰۰ نفر اعلام کرد.