الفبا-حسین بردبار:رییس اتاق بازرگانی تهران با تاکید براین که اتاقهای بازرگانی باید به عنوان اتاق فکر اقتصاد کشور ایفای نقش کنند، گفت:برای اولین بار بعد از انقلاب می بینیم که رهبر معظم انقلاب درباره اتاق بازرگانی در محفلی عمومی سخن گفتند و فرمودند که حرفهای اتاق را ببینید و بخوانید که این نشان از  اثرگذاری صدای بخش خصوصی دارد.

به گزارش الفبا، مسعود خوانساری صبح دیروز در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی گفت: مهمترین دستاورد پیروزی انقلاب اسلامی ایران استقلال کشور بود و اگر جنگ و تحریم های ظالمانه نبود مسلما توفیق های بیشتری می توانستیم داشته باشیم.

وی با اشاره به توصیه رهبری در جلسه خصوصی سران قوا برای شنیدن صدای اتاق بازرگانی ، گفت: برای اولین بار بعد از انقلاب می بینیم که رهبر معظم انقلاب درباره اتاق بازرگانی در محفلی عمومی سخن گفتند و فرمودند که حرفهای اتاق را ببینید و بخوانید که این نشان می دهد صدای اتاق نه تنها در جامعه اثرگذار بوده است که رهبری نیز به آن توصیه کردند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به تشکیل ۲۰ تشکل استانی در تهران در دوره فعلی اتاق بازرگانی تهران،‌گفت: برای حمایت از تشکل‌ها تلاش شد تا به جای توزیع پول کمک‌ها هدفمند انجام شود، به طوری که اکنون اغلب تشکل‌ها صاحب ساختمان شده و شرایط بهتری دارند.

خوانساری با اشاره به تحریم‌های اخیر بیان داشت: دچار مشکلاتی در اقتصاد کشور شده‌ایم، در حالی که اگر تحریم‌ها نبود، اقتصاد ایران و دنیا بیشتر به هم گره می‌خورد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: در ۴ سال گذشته تلاش‌های زیادی در اتاق بازرگانی تهران انجام شد، تا ارتباط بیشتری با اعضاء و مطالبه‌گری از حاکمیت داشته باشیم و از این طریق بتوانیم حضور مؤثرتری در تصمیم‌گیری‌ها داشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با تأکید بر اینکه هدف ما این بود  که صدای اتاق و بخش خصوصی را به جامعه برسانیم،‌گفت: فکر می‌کنم، این صدا به درستی به گوش رسیده است، زیرا رهبر معظم انقلاب اسلامی برای اولین بار در بعد از انقلاب از اتاق بازرگانی نام بردند و تأکید داشتند که همه تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران صدای بخش خصوصی را بشنوند.

پدرام سلطانی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در این جلسه درخصوص تدوین استراتژی توسعه صنعتی که چندی پیش اتاق تهران قصد تهیه آن را با یکی از شرکتهای خارجی داشت، گفت: تا زمانی که پارادایممان را اصلاح نکنیم نمی توانیم به توسعه فکر کنیم چه برسد به این که برای آن بخواهیم استراتژی بنویسیم. وی با اشاره به این که فکر می کردیم اگر یک نهاد خارجی استراتژی صنعتی کشور را بنویسد حمایت از آن توسط همه دولتها انجام خواهد گرفت و دیگر شکل تعلق به یک دولت را پیدا نخواهد کرد، افزود:وزیر وقت صمت به ما توصیه کرد که این کار را نکنید چرا که می گویند شما خارجی ها را آورده اید و امکان نفوذ آنها وجود دارد.

سلطانی ادامه داد:تا زمانی که به موضوع آموختن از دنیا با عینک بدبینی می نگریم ، نمی توانیم استراتژی صنعتی بنویسیم ؛ خودمان هم ظرفیت علمی و فنی چنین نوشتنی را نیز در کشور نداریم.