الفبا: بانک چینی ”کانلون“ کانال اصلی معاملات ایران و چین به طور شفاهی به مشتریانش اعلام کرده است پرداخت ایران با ”یوان“ را از اول نوامبر قبول نمی کند.

به گزارش الفبا، به نقل از رویترز این بانک قبلا بی سر و صدا پرداخت‌های یورو از طرف ایران را در اواخر ماه اوت معلق کرده بود. بانک کانلون هنوز پاسخی در این رابطه نداده است.

مشخص نیست تعلیق این خدمات چقدر قرار است طول بکشد یا تاجران چینی چگونه می‌خواهند پول کالاها و خدمات فروخته شده به ایران را دریافت کنند. همچنین معلوم نیست خدمات تسویه پرداخت های چین برای خرید نفت ایران تحت تاثیر قرار خواهند گرفت یا نه.

چین بزرگترین خریدار نفت ایران است و تقریبا تمام پرداخت های آن از طریق بانک کانلون صورت می گیرد. چین تا ماه سپتامبر ماهانه ۱٫۵ میلیارد دلار نفت از ایران می خرید ولی پالایشگاه‌های دولتی این کشور از ماه اکتبر برای همراه شدن با تحریم‌های آمریکا علیه ایران خرید خود را کاهش دادند.

حرکتهای گزارش نشده بانک کانلون نشان دهنده فشار فزاینده وضع دوباره تحریم های واشنگتن علیه ایران بر پکن است.

یکی از منابع گفت: « یک مدیر حساب‌های کانلون به ما گفت پرداخت های ایران پس از این تاریخ رد شده و برگشت داده می‌شوند ».

یکی دیگر از منابع که یک زن تاجر بود اظهار داشت « اینکه آیا این خدمات از سر گرفته می شوند یا نه و زمان از سرگیری آنها بستگی دارد به شرایط بین المللی پس از آغاز تحریم ها در ۵ نوامبر ».

چین اعلام کرده که مخالف هرگونه تحریم یک جانبه است و از روابط تجاری خود با تهران حمایت می کند.