الفبا-حسین بردبار:رییس کنفدراسیون صادرات ایران با انتقاد از این که جامعه هدف و اقشار ضعیف از ارز ۴۲۰۰ تومانی بهره نمی برند، گفت که هیچ جنسی در بازار با این قیمت به مصرف کننده داده نمی شود و درنتیجه سود آن به جیب دلالان و رانت خواران می رود.

به گزارش الفبا، محمد لاهوتی در نشستی خبری در پاسخ به الفبا مبنی براین که دولت هنوز نتوانسته اقشار ضعیف را کامل شناسایی کند و از طرفی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ممکن است تورمی جدید به اقتصاد تحمیل کند، گفت:از زمان اختصاص یارانه نقدی بیش از ۸سال می گذرد و این که دولت نتوانسته شناسایی کند، ضعف دولت است، با این حال ما معتقد نیستیم که ارز ۴۲۰۰ تومانی تورم را کاهش داده است، امروز کالایی را در سطح جامعه نشان بدهید که با ارز ۴۲۰۰ تومانی به دستمان می رسد؟اگر ارز ارزان قیمت را به حبوبات می دهیم و بعد از مرزها به صورت چمدانی و مسافری خارج می شود،یعنی داریم منابع را اختصاص می دهیم ولی کسی که باید از آن استفاده ببرد، نمی برد.

وی دخالتهای بیش از حد دولت در روند صادرات را موجب آن دانست که باوجود افزایش چندبرابری قیمت ارز، صادرات کشور از این شرایط بهره نبرد؛ با این حال محمد لاهوتی با اشاره به تراز مثبت ۱٫۵ میلیارد دلاری تجارت کشور در ۱۱ ماهه ابتدای امسال گفت: قیمت دلار که اکنون در بازار به چشم می‌خورد واقعی و اقتصادی نیست و در عین حال بازار نشان داد در معاملات و خرید و فروش‌ها، کشش نرخ بالاتر از ١٠هزار تومان ندارد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه نرخ‌های کنونی دلار در بازار واقعی نیست، گفت: بازار دلار بالای ۱۰هزار تومان را پس زد. به گفته وی براساس تحقیقات مرکز پژوهش های مجلس، ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی نتوانسته است برای جامعه هدف یعنی اقشار ضعیف موثر باشد و عده ای از این شرایط سوء استفاده کرده اند و دلالان سود آن را می برند و دولت باید یارانه حاصل از مابه التفاوت این ارز را مستقیم به جامعه هدف برساند.

محمد لاهوتی در پاسخ به این که چرا بخش خصوصی ارز حاصل از صادراتش را به چرخه اقتصادی برنمی گرداند نیز گفت: صادرکننده نمی‌تواند ارز خود را به کشور برنگرداند؛ بلکه در مورد روش‌های بازگشت ارز با دولت اختلاف دارد.

وی اظهار داشت: هنوز جزئیاتی از آمار صادرات بهمن ماه از سوی گمرک منتشر نشده است. بر اساس آمار جدید رئیس کل گمرک، در یازده ماهه ۴٠ میلیارد دلار صادرات و ٣٨.۵ درصد واردات انجام شده است بر این اساس، تراز تجاری کشور در یازده ماهه ١.۵ میلیارد دلار مثبت بوده است.

لاهوتی پیش بینی کرد که حجم صادرات تا پایان سال به حدود ۴۲ تا۴۳ میلیارد دلار برسد که تفاوت چندانی با رقم سال گذشته ندارد.

وی تصریح کرد: بر اساس شرایطی که دولت با نوسان قیمت ارز اتخاذ کرد، شاهد رشد چشمگیر صادرات نبودیم البته شرایط ویژه بود و تصمیمات دولتی نیز بر اساس آن اتخاذ شده بود و ما نیز به عنوان صادرکننده و فعال اقتصادی، ضمن حمایت از سیاست‌های دولت در موضوعات سیاسی، باید همفکری و کمک نمائیم تا بتوان این مسیر سخت را پشت سر گذاشت و شرایط را به حالت عادی برگرداند.