الفبا:حسین بردبار- معاون اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری با بیان این که خدمت جزئی از تولید است، با اشاره به این که این موضوع در ادغام وزارتخانه صمت به درستی اجرایی نشده است،گفت هنوز هم می شنویم که زمزمه های جدایی این دو به عنوان آرزوهایی مطرح می شود که هیچ پایه ای ندارد.

 

به گزارش الفبا، علی آقامحمدی دوشنبه شب در دوازدهمین جشنواره ملی تولیدکنندگان و دهمین دوره معرفی چهره های ماندگار صنعت، معدن و تجارت ایران در مرکز همایش های بین المللی سازمان صداوسیما تاکید کرد:خدمت جزئی از تولید است، چیزی که در ادغام وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت به خوبی در نظر گرفته شد ولی متاسفانه هیچ وقت این ادغام صورت نگرفت یعنی نیامدند این ها را یکپارچه کنند و زنجیره ها را شکل دهند لذا هنوز هم می شنویم که زمزمه های جدایی این دو به عنوان آرزوهایی مطرح می شود که هیچ پایه ای ندارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در همه جای دنیا زنجیره تولید وجود دارد، خدمت با تولید یکی است، مگر می شود شما در خدمات، حمل ونقل را نادیده بگیرید، وقتی درآلمان که جزو بهترین کشورها در این خصوص است سهم لجستیک و هزینه حمل و نقل کالا ۲۰ درصد است، مگر می شود که در تولید حمل و نقل را نادیده بگیرید، مگر می شود که فروش و برندسازی و تامین مالی را نادیده بگیرید، این ها یکپارچه است.این ها را جدا درنظر گرفتن همین می شود که امروز ما گرفتارش هستیم.

علی آقامحمدی نبود رقابت سازنده و فناوری و نقص در زنجیره تولید را عمده معضلات کنونی فضای تولید صنعتی کشور بیان و بر ضرورت برطرف کردن آنها با استفاده از فرصت تحریم تاکید کرد.

وی اظهار داشت: در صحنه «تولید، اقتصاد و سیاست» همواره ۲ مفهوم «رقابت و همکاری» با هم اشتباه گرفته می شود و گاهی به اسم رقابت، دیگری را از صحنه بیرون می کنیم؛ در حالی که سرانجام نوبت به دیگری نیز خواهد رسید.

آقامحمدی تاکید کرد باید راه همکاری با یکدیگر را پیدا کرد تا رقابت برای کیفیت بهتر و کارها مناسب تر پیش برود.

وی خاطرنشان ساخت: انواع خانه ها، انجمن ها و تشکل ها ایجاد می شود که اغلب در آنها جایی برای بزرگان نیست؛ زیرا حاضر نیستند دانش، مال و تجربه شان را در این محافل به اشتراک بگذارند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: امروز که صنعت وارد نسل چهارم و و هوشمند سازی و عصر دیجیتال شده، پایه و اساس امور بر افکار است و جوانان نیز باید توجه کنند که پایه همکاری‌ ها را بر خست نگذارند.

وی به عقب ماندگی های صنعت کشور اشاره کرد و گفت: در صادرات، پتروشیمی گرانترین صنعت کشور است که از نظر ارزش افزوده جایگاه نخست را دارد؛ در قیاس با سطح جهانی، ارزش افزوده صادرات ما تفاوت معنی داری با کشورهای پیشرو دارد.

«به طور نمونه ارزش افزوده این صنعت ۱۰ برابر کمتر از ارزش افزوده ایجاد شده آن در آلمان و حدود نیمی از این رقم در کره جنوبی است.»

آقامحمدی تاکید کرد: برای تکمیل این زنجیره باید بار دیگر به زنجیرهای موجود بازگردیم؛ چیزی که در ادغام وزارتخانه های صنعت و تجارت به خوبی درد خود تحریمی بیشتر است .

رئیس هیات مدیره خانه صنعت معدن و تجارت جوانان ایران نیز در این مراسم گفت: خودتحریمی و تحریم های داخلی دردی بیشتر از توطئه استکبار جهانی و سد راه تولیدکنندگان است.

رضا امیدوار تجریشی افزود: از دولت و مجلس انتظار می رود به جای صدور بخشنامه‌های لحظه ای، به اصلاح قوانین مزاحم بپردازند.

وی به برخی مشکلات این روزهای تولیدکنندگان کشور اشاره کرد و گفت: در حالی که تولیدکننده با هزاران زحمت، مواد اولیه و سرمایه در گردش را تامین می‌کند و حقوق کارگران را می پردازد، اما برخی سد راه تولید هستند.

رئیس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران از رفتار ناپسندی که تولیدکنندگان را به کم فروشی متهم می کند و نامهربانی های سازمان تامین اجتماعی، امور مالیاتی و بانک ها و مشکلات ثبت سفارش ها، گلایه اما ابراز امیدواری کرد دولت و مجلس در نخستین فرصت نسبت به اصلاح خود تحریمی ها اقدام کنند.

درخور ذکر است در دوازدهمین جشنواره ملی تولیدکنندگان کشور از ۳۷ چهره ماندگار، مدیر جوان و واحد صنعتی، معدنی و خدماتی تجلیل شد.در این دوره چهار چهره ماندگار، ۱۸ مدیر جوان، هشت واحد صنعتی، ۲ واحد معدنی، سه واحد خدماتی، یک پژوهشگر نمونه و یک شهرک صنعتی بخش خصوصی نمونه برگزیده شدند.

تحریم داخلی بیشتر از خارجی اثر منفی دارد

امیرحسین شقاقی، یکی از کارآفرینان برتر درحاشیه این همایش در جمع خبرنگاران گفت:تحریم داخلی بیشتر از تحریم صادرات روی کار ما اثر منفی دارد، تحریم های خارجی فقط هزینه دارد و باید آنها را دور زد ولی رانتهای ناشی از دلارهای چند نرخی موجب شده است که کمر ما دارد می شکند.

وی افزود:در ۱۸۰ کشور دنیا اگر مطالعه ای کنید هیچ کجا برای دلار ۴ نرخ وجود ندارد، دلار را تک نرخی کنید که ما وابسته به کارمندان دولت نباشیم.ما ۴۰ سال است که به تحریم های خارجی عادت کرده ایم ولی واقعا نمی توانیم تحریم های داخلی را تحمل کنیم.