ساحل شیشه‌ای

 

الفبا : در کالیفرنیای آمریکا ساحلی وجود دارد که به جای شن‌ در آن شیشه یافت می‌شود. این ساحل در قرن ۱۹ به منطقه‌ای برای تخلیه نخاله‌ها و زباله‌هایی تبدیل شده بود که از مناطق اطراف از جمله شهر «فورت پراگ» کالیفرنیا به آنجا ریخته می‌شد.

به گزارش الفبا، مردم آمریکا می‌گویند ساحل شیشه‌ای یکی از پربازدیدترین مناطق توریستی این کشور محسوب می‌شود. پس از گذشت ۶۷ سال اوضاع در این منطقه چنان وخیم شد که مسئولان مشغول پاکسازی آن شدند، اما اشیا شیشه‌ای به مرور زمان جذب محیط شده بود، موجب گردید تا پس از پاک‌سازی ساحل «ماکشر» به یکی از زیباترین سواحل جهان تبدیل شود.

گردشگران هرگز تصور نمی‌کردند یک ساحل پر از آشغال تبدیل به یکی از دیدنی‌ترین مناطق قاره آمریکا شود. این یک توفیق اجباری است که شیشه‌ها صیقل یابند و جای ماسه‌های یساحل ماکشر را بگیرند ؛ احتمالاً نمی‌شود با پای برهنه روی این شیشه‌ها راه رفت یا رویشان دراز کشید، زیرا ممکن است بدن را زخمی کنند.

قطعاً ما نیز باید به مناطق گردشگری طبیعی و تاریخی اهمیت دهیم و در آن‌ها زباله نریزیم ؛ علاوه بر این لازم است زباله‌هایی که قبلاً ریخته‌ایم جمع کنیم تا بتوانیم از جاذبه‌های توریستی کشورمان بهره ببریم. چند وقت پیش فیلمی از ژاپن پخش شد که مردم داشتند خیابان‌ها را تمیز می‌کردند و قدردان زحمات رفتگرها بودند. البته مردم ژاپن به رفتگر “مهندس نظافت” می‌گویند، چون رفتگرها برای پاک‌سازی خیابان‌ها آموزش‌ می‌بینند.

فیلم دیگری که در رسانه‌ها پخش شد، فیلم پاک‌سازی جنگل‌ها بود. اینبار نیز ژاپنی‌ها داوطلبانه جمع شده بودند تا گیاهان را هرس نمایند ؛ در واقع کسی آشغالی نریخته بود که بخواهند جمع کنند ! موضوع تاسف آمیز دیگر، کنده کاری ایرانیان روی آثار باستانی و پینت بال بازی کردن در مکان تاریخی است ! مسئولین باید قانونی بگذارند که کسی نتواند به سرمایه‌های ایران آسیب بزند.