الفبا : پس از تردیدهای بسیار و خروج آمریکا از پیمان تاریخی موسوم به برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)، بالاخره سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان،SPV پر مناقشه را که تصویب آن از سوی اروپاییان با حرف و حدیث های بسیاری مواجه شده بود از طرف سایر کشورهای عضو برجام غیر از آمریکا در قالب عنوان و مفهومی دیگر تصویب کردند.

به گزارش الفبا، اصطلاح اینستکس گرچه همه جانبه و شامل تمامی معاملات میان ایران و اروپا نخواهد بود، ولی امکان گسترش در داخل آن پیش بینی و به عنوان گام اول تلقی شده است.

شبکه خبری ان دی آر آلمان با اشاره به این مصوبه از میزبانی فرانسه و حضور نمایندگانی از کشورهای فرانسه آلمان و انگلیس به عنوان ناظر اجرایی یاد کرده است. در این توافق نامه نیم بند، فعلاً بر معاملات در اقلام غذایی، دارویی و ابزار پزشکی تاکید شده است و تکلیف نقل و انتقال ارز غیر دلاری برای کالاهای دیگر کاملاً مشخص نیست.

اخبار کم و بیش انعکاس یافته از محتوا و مفاد این مصوبه بعد از ۸ ماه خروج آمریکا و قول و قرارهای متعدد و متناقض اروپا در رابطه با پایبندی به تعهدات برجام چنین آشکار می شود که محول کردن آزادی معاملات و نقل و انتقال پول به میل، نظر و یا مصالح شرکت های اروپایی، دامنه این مصوبه و اقدامات مربوط به آن را بسیار محدود می کند. به واقع شرکت های اروپایی تابع رای و نظر هیات مدیره ها و منافع و مصالح سهامداران خود هستند و از سیاست های عمومی دولت ها پیروی نمی کنند ؛ چه بسا حفظ منافع خود را در عدم ورود به معامله با ایران به دلیل ترس از تنبیه آمریکا جستجو کنند.