الفبا-حسین بردبار: پس از آنکه سخنان اخیر اسد ا… عسکراولادی درباره قفل شدن صادرات کشور جنجالی در فضای رسانه ای ایجاد کرد، نظر وی را در گفت وگویی اختصاصی جویا شدیم. وی معتقد است سامانه نیما آینده صادرات کشور را دچار مشکل می کند و به جای آن باید پروانه صادراتی را در اختیار واردکننده بگذارند که معادل آن مبلغ کالا بیاورد.

 

توضیحات بیشتر را در گفت وگو با وی می خوانید:
اخیرا فرموده بودید که صادرات کشور به خاطر شرایط فعلی در سامانه نیما قفل می شود، دلیل این مساله چیست؟
-وقتی ما کالایی را صادر می کنیم باید پولش را به ایران برگردانیم، اینها می گویند باید به سامانه نیما برگردانید، الان قیمت کالای صادراتی بر اساس دلار ۱۲هزار تومان در بازار خرید و فروش می شود، درحالی که نیما براساس ۸تا ۹هزار تومان است. بعد نیما کیه؟ چیه؟ خریدار خارجی می گوید پولت حاضر است، یک بانکی را معرفی کن تا بفرستم، او نیما نمی شناسد. نیما چند تا صراف وابسته به بانک مرکزی هستند. تا زمانی که نیما وجود دارد ما نمی توانیم کالایمان را صادرکنیم. باید نیما را بردارند وگرنه صادرات به تدریج کم می شود.
گفته می شود که امکان این که صادرکنندگان ارزشان را برای صرافی ها یا واردات هزینه کنند به وجود آمده است؟
-نه نیامده، ما می گوییم که همین به وجود بیاید… می گوییم ارز حاصل از صادرات با آن جواز صادراتی که دارد را بدهند به واردکننده تا کالا بیاورد، نرخش را هم با یکدیگر توافق کنند. نیما نمی تواند این کار را بکند.چون وقتی که نرخ در بازار ۱۲هزار تومان است،چطوری می توانند با ۸هزار تومان به نیما بدهند، درنتیجه نمی کنیم…
الان الزام به این است که به نیما واریز کنید؟
-بله می گویند ظرف سه ماه باید به نیما بریزید.
خب این موضوع میزان و درصدی دارد؟
-نه همه اش است.
یعنی همه درآمد صادراتی ؟
-صد در صد را باید بیاوریم. الزامش به این است ولی ما نمی توانیم بیاوریم وبه همین دلیل تعطیل می کنیم.
راه حلش را هم بفرمایید؟
-راه حلش همان است که خودتان هم اشاره کردید. پروانه صادراتی را در اختیار واردکننده بگذارند که معادل آن مبلغ کالا بیاورد.یعنی مبلغی که در مجوز صادراتی اش هست. این تنها راه است ، خارجی نیما نمی شناسد.
خب آن صادرکنندگانی که واردکننده نیستند چطور؟
-به واردکننده بدهند.زیر نظر و کنترل بانک مرکزی به وارد کننده بدهند.