الفبا-حسین بردبار: طبقه سوم مرکز تجارت جهانی فردوسی اخیرا شاهد یک رویداد جدید در حوزه فرهنگ، هنر و گردشگری در قلب پایتخت بود؛ گشایش سرای هنر؛ رویدادی که می تواند تحولات بزرگی را در آینده رقم بزند.

 

به گزارش الفبا، این روزها طبقه سوم مرکز تجارت جهانی فردوسی در نزدیکی میدان فردوسی و درست بالای سر مهمترین صرافی های پایتخت ، به مکانی برای ارایه اصیل ترین و فاخرترین آثار هنری هنرمندان پیشکسوت و معاصر ایران تبدیل شده است و علاوه بر آن فضایی را فراهم کرده است تا هنرمندان نوظهور و جوان نیز بتوانند با استفاده از آن به ارایه آثار خود در کنار آموختن و آموزش به جوانان نیز بپردازند.

محمد علی حمزئیان، مدیر سرای هنر مرکز تجارت جهانی فردوسی در گفت وگو با الفبا با بیان این که ایده ایجاد چنین مرکزی از ۲۵ دی ماه جاری کلید خورد و با استقبال خوب اهالی فرهنگ و هنر و گردشگران مواجه شد، می افزاید: دراین مکان آثاری در رشته های مختلف هنری نظیر زیورآلات، گوهرتراشی، نگارگری، خطاطی، سفال و سرامیک، آبگینه؛ معرق و منبت، خاتم، چرم وسراجی سنتی، بافت و رودوزی های سنتی، قلمزنی ، میناکاری و مجموعه هنرهای سنتی و تجسمی ارایه می شود.

به گفته وی طی فعالیت حدود یک ماهه این مرکز بیش از ۵۰ گردشگر از کشورهایی همچون ترکیه، اسپانیا، ایتالیا و انگلیس ازاین مکان بازدید و خرید داشته اند.

وی تصریح می کند: ما می خواستیم جایی را ایجاد کنیم که برای هنرمندان هم آموزشگاه باشد و هم کارگاه و هم فروشگاه شان باشد.

به گفته وی سرای هنر فردوسی جایی است که هنرمندان می توانند از نزدیک با ایده های مشتریان شان نیز آشنا شوند و از آنان ایده بگیرند.

وی می افزاید:این مکان امکان گردهم آمدن هنرمندان در رشته های مختلف را نیز فراهم کرده است مثلا اینجا سوزندوزی با جواهرسازی یا خطاط با سنگ تراش و …پیوند برقرار کرده اند.

وی ادامه می دهد:با مراجعه بیش از ۲۵۰ هنرمند در رشته های مختلف سرانجام ما ۸۵ غرفه دراختیار برگزیدگان قرار دادیم والان ۵۰ نفر نیز رزو شده هستند.

ارایه آثار فاخر و گرانبهای پیشکسوتان

حمزئیان بااشاره به حضور کارهای فاخری از اساتید و پیشکسوتان دراین مکان می گوید:مثلا در هنرمعرق آثار استاد آتش پنجه حضور دارد که مجموعه قرآنی معرق و منبت و خاتم ایشان مشهور است و قیمت میلیاردی دارد یا درهنر قلم زنی آثار استاد میرفخرایی را داریم که کارهای فاخری با ارزش بالای ۵۰۰ میلیون تومان است و درزمینه نقاشی هم آثار چندصد میلیونی دراینجا وجود دارد.

وی با اشاره به استقبال ابوالفضل کلایی، صاحب مرکز تجارت جهانی فردوسی از سرای هنر می گوید:قراردادهای غرفه های سرای هنر یکساله است اما آقای کلایی به ما قول داده اند که تا سه سال با همین شرایط به هنرمندان ارایه شود به گونه ای که ما از هنرمند اجاره ای دریافت نمی کنیم ولی در درصدی از فروش آنها مشارکت داریم.

ارایه آثار از تولید به مصرف

اکبر ملک پور، یکی از غرفه داران که درزمینه ارایه سوغات شهرستانها درسرای هنر فعالیت دارد به گزارشگر الفبا می گوید:طی مدت یک ماهه توانسته ایم با تولید کنندگان در زمینه سوغات شهرستانهای مختلف نظیر تبریز، شیراز، مشهد و.. مذاکراتی داشته باشیم و بعضا خود تولید کنندگان می توانند اینجا محصولاتشان را مستقیم عرضه کنند یا به ما می دهند وبرایشان عرضه می کنیم.

به گفته وی اینجا محصولات از تولید به مصرف است و بنابراین آینده خوبی هم می توان برای آن متصور بود.

ایجاد جاذبه برای گردشگران

حمیدرضا جابری که درزمینه گوهرتراشی فعالیت می کند نیز معتقد است که اختصاص چنین فضای تجاری به ارایه کارهای هنری نشان دهنده عرق ملی ما است چون در برخی از کشورها تقلب می کنند و کالاهای هنری را به اسم ایران می فروشند اما وجود این گونه مراکز مانع از چنین کارهایی می شود.

به گفته وی بسیاری از هنرمندان به صورت زنده دراینجا آثاری را خلق می کنند که برای گردشگران داخلی و خارجی تازگی و جاذبه زیادی دارد.

هنر پارچه باقی یتیم واقع شده است!

وحید ابوالحسنیان نیز یک هنرمند در رشته بافت ترمه دستباف است که با بیان این که ترمه درقدیم یک پارچه اشرافی بوده که درباریان از آن استفاده می کرده اند، به الفبا می گوید:متاسفانه پارچه های نفیس دستباف مقداری ارج و قربشان را از دست داده اند و مردم اخیرا به آرامی دارند با آنها آشنا می شوند ولی هنوز جایگاه اصلی خودش را نیافته است.

به گفته وی مردم فرش را بیشتر از پارچه می پسندند و هنر پارچه باقی یتیم واقع شده است.

وی می افزاید:پارچه های نفیس این غرفه از گرمی ۴۰هزار تومان تا ۱۰۰ هزار تومان عرضه می شود به طوری که برخی از قطعات پارچه دستباف اینجااز ۱۶میلیون تا ۴۰میلیون تومان درهرمتر است.