الفباخبر: التهاب در بازار ارز و طلا آنچنان شتابان و نفس‌گیر است که ورود اولیه جدی دولت به بحث کنترل نرخ ارز جای این سوال را باقی گذاشته است که چرا باید چنین تأخیری صورت می‌گرفت؟ آیا چنین التهاباتی که در عرصه اقتصادی ایجاد شده است تا چه اندازه از سیاست‌های رئیس سابق بانک مرکزی و البته حمایت‌های دولتی از او ناشی می‌شود؟

به گزارش الفباخبر، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام صراحتاً از این کم توجهی در اعمال سیاست‌های پولی انتقاد کرد و ابراز داشت چرا بانک مرکزی از دیروز به فکر بازار ارز افتاده است وی یادآوری کرده است اگر بانک مرکزی قادر به پایین آوردن نرخ ارز با تدابیر خاص خود بود چرا در این مدت اقدام نکرد و از دیروز به فکر افتاد؟

آثار اجتماعی چنین نوساناتی در کنار آثار اقتصادی آن قابل بررسی است. نبود شرایط پایدار و استرس‌های ناشی از چگونگی حفظ قدرت خرید توانسته است آثار زیانباری را به جامعه تحمیل کند.

امروز با اعلام سقوط نرخ ارز و طلا تعداد زیادی از افراد دچار عارضه شده‌اند به نحوی که از یزد خبر رسید ۳۰ نفر در ساعات اولیه این نوسانات دچار سکته قلبی شده‌اند در مشهد و تهران نیز این حادثه با عارضه مشابه برای تعدادی از هموطنان تکرار شده است.

این تدبیر دیرهنگام آثار خود را از طریق سوء استفاده از فضای سایبر نیز تحمیل کرد، به نحوی که عزم اندک دولت و بانک مرکزی منجر به کسب اطلاعاتی شد که نشان می‌داد دلال‌ها چگونه در عرض ۳ دقیقه در یک گروه تلگرامی فضای بازار ارز را ملتهب می‌کردند.

علاوه بر آن آثار این تأخیر و بی‌تفاوتی در کنترل بازار ارز منجر به شکل‌گیری شبکه‌هایی شد که سرنخ آنها در کشورهای عربی و سایر گروه‌های معاند با ایران دیده می‌شود. همزمان با سقوط ارز روزنامه حریت ترکیه از دستگیری ۴۱۷ دلار ارزی مرتبط با ایران خبر داد که این افراد ارزها را به ترکیه و از آنجا به خارج از این کشور می‌برده‌اند.