الفبا – حسین بردبار: سومین نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران (اکسپو ۲۰۱۸ ایران) ظهر امروز با حضور ۵۹۰ تاجر از ۵۴ کشور جهان، اما بدون حضور وزیر صنعت کشورمان در محل مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار شد.

به گزارش الفبا، مجید تکبیری، رئیس ستاد برگزاری سومین نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران در آیین گشایش این نمایشگاه طی سخنانی با بیان این که پس از برگزاری موفق دو دوره قبلی این نمایشگاه در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۷، اکنون شاهد گشایش دور سوم اکسپوی ایران هستیم، گفت: امروز شاهدیم که ۵۹۰ تاجر و بازرگان خارجی از ۵۴ کشور دنیا تا این زمان با وجود تحریمها دراین نمایشگاه حضور دارند و این موضوع خود اقدامی مهم در راستای بی اثر کردن تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران است.

وی ادامه داد: خوشحالم که اعلام کنم امسال در ایران اکسپو شاهد بخش های ویژه جدیدی نیز خواهیم بود که از جمله هدف گذاری برای تشکیل بیش از ۴۰۰ نشست بی تو بی یا ملاقات و گفت و گوی حضوری تجاری خارجی و تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی است.

به گفته وی ۲۶۰ شرکت داخلی در ۱۲ گروه کالایی نیز برای حضور در اکسپوی ۲۰۱۸ ایران اعلام آمادگی کرده اند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این مراسم تعامل بین المللی بین اقتصاد کشورها را بخشی از ساز و کار حیات اقتصادی آنها اعلام کرد و تصریح نمود: مبادلات فنی و تجاری بین کشورها بخشی از حیات و موجب توانمندسازی اقتصادی آنها است.

جهانگرد خاطرنشان کرد: ایران ۱۵ کشور را در همسایگی خود دارد و این یک مزیت ذاتی است که موجب می شود کشورمان به هاب منطقه ای برای عرضه کالاها و خدمات تبدیل شود.

فاضل الحمدانی، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق نیز طی سخنانی به زبان عربی که همزمان به فارسی و انگلیسی ترجمه می شد نیز گفت: باید توجه فعالان اقتصادی ایران را به موضوع سرمایه گذاری در عراق جلب کنم ؛ چرا که قانون خوبی در این عرصه برای سرمایه گذاری خارجی در عراق در نظر گرفته اند.

وی افزود: عراق علاوه بر فرصتهای فراوانی که در زمینه ری اکسپورت (صادرات مجدد) برای ایران فراهم می کند، از امکانات لجستیکی خوبی نیز برای حمل و نقل کالا برخوردار است.