الفبا: مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت با تفویض تخصیص ارز کالاها از وزارتخانه به اداره های کل استان ها دیگر شاهد تشکیل صف های طولانی در وزارت صنعت نیستیم.

 

به گزارش الفبا، «پروین نباتی» افزود: این تفویض اختیار شامل کالاهای اولویت نخست نمی شود و همچنان بررسی و تخصیص ارز این دسته از کالاها در وزارتخانه انجام می شود.

به گفته وی، اداره های کل صنعت، معدن و تجارت استان ها از این پس در زمینه تخصیص ارز به فعالان صنعتی، معدنی و بازرگانی اختیار تام داشته و پس از تایید، موارد را برای معرفی به بانک مرکزی به سازمان توسعه تجارت اعلام می کنند.

نباتی خاطرنشان کرد: گرچه دستورالعمل وزیر صنعت، معدن و تجارت در این زمینه از بیست و ششم آذرماه بوده، اما با مهیا شدن زیرساخت ها و شرایط لازم، در عمل از دیروز کلید خورد.

وی یادآور شد: اندک پرونده های باقی مانده مربوط به درخواست تخصیص ارز فعالان اقتصادی که در وزارتخانه باقی مانده و نقصی در پرونده داشته اند، با تکمیل مدارک انجام شده و سایر موارد به سازمان های استانی ارجاع داده خواهد شد.

بیست و ششم آذرماه امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت در دستورالعملی مقرر کرد متقاضیان ثبت سفارش گروه های کالایی ۲ یا سه که مشمول مجوز ارزی می شوند، باید برای اخذ مجوز به سازمان های استانی مراجعه کند.

بانک مرکزی سه اولویت برای تامین ارز کالاهای وارداتی در نظر گرفت. بر این اساس گروه کالایی اول مربوط به کالاهای اساسی و ضروری است که ارز آن از محل درآمدهای ناشی از فروش نفت تامین می شود.

گروه کالایی دوم شامل مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای می شود که تامین ارز آنها از محل صادرات پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی است.

گروه کالایی سوم برای کالاهای مصرفی در نظر گرفته شده که ارز آنها ناشی از صادرات کالاهایی است که ملزم به ارائه در سامانه نیما نیستند.

برپایه این گزارش، وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئولیت پذیرش تقاضاها و بررسی شرایط، ثبت سفارش و اولویت بندی کالاهای وارداتی و همچنین بانک مرکزی نقش تامین ارز رسمی برای بانک های عامل را بر عهده گرفتند تا یکی از شروط موفقیت در ساماندهی بازار ارز یعنی اعمال مدیریت متمرکز فراهم شود.