غار

 

الفبا : باستان شناسان در زمانی که در حال کندوکاو در یک گورستان مقدس در زیر شهر باستانی چیچن ایتزا و در شبه جزیره یوکاتان مکزیک بودند به طور تصادفی نزدیک به ۱۵۰ شی را پیدا کردند که بیش از هزار سال است دست نخورده باقی مانده‌اند.

به گزارش الفبا، در مجموعه‌هایی که از اتاق‌های این غار دست نخورده مایاها به دست آمده ممکن است بتوان دلایل ظهور و سقوط سلسله باستانی مایاها را درک نمود. این غار که بالامکو (Balamku) یا الهه پلنگ (Jaguar God) نامگذاری شده است توسط موسسه ملی انسان شناسی و تاریخ مکزیک (INAH) کشف شد.

 

غار دست نخورده مایاها یکبار قبلا پیدا شده بود

بعد از کشف این مکان تاریخی در سال ۱۹۶۶ توسط کشاورزان، بالامکو توسط باستان شناسی به نام ویکتور سگوویا پینتو (Víctor Segovia Pinto) بازدید گردید.

وی به جای اینکه مشغول حفاری شود به کشاورزان دستور داد تا ورودی آن را مهر و موم کنند و اینگونه به نظر می‌رسید که تمام سوابق تاریخی کشف ان از بین رفته است.

بالامکو بیش از ۵۰ سال به صورت مخفی باقی ماند. در سال ۲۰۱۸ توسط کاشف نشنال جئوگرافی به نام گوییلرمو آندا (Guillermo de Anda) و تیم تحقیقاتی او که از محققان پروژه آب‌های امپراتوری مایاهای بزرگ بودند، در زمان جستجو برای یافتن مسیرهای آبی در زیر شهر چیچن ایتزا آن را بازگشایی کردند.

 

کشف محلی که مهر و موم شده بود

آندا می‌گوید : از درون یک تونل تنگ در بالامکو برای ساعت‌ها جلو رفتم تا در نهایت چیزی غیر منتظره در مقابلم روشن شد. یک آبشار در سمت چپ قرار داشته به طوری که کاملاً دست نخورده باقی مانده و استالاگمیتی در اطراف محل روشن کردن آتش آن‌ها تشکیل شده است. من تنها و برای اولین بار در این غار دست نخورده مایاها قرار گرفته بودم و بی اختیار اشک ریختم.