الفبا: پرویز خوشکلام خسرو شاهی در اینستاگرام خود اقتصاد آزاد و برداشت های متفاوت از آن را تشریح کرد.

به گزارش الفبا پرویز خسروشاهی نوشت: در ایران اقتصاد آزاد هر از چندگاهی به دلایل گوناگون به بحث مورد مناقشه روز در رسانه‌ها و افکار عمومی تبدیل می‌شود و برخی از طرفداران و مخالفان آن همدیگر را به مسائلی متهم می‌کنند که معمولاً بخش بزرگی از آن اتهامات واقعیت ندارد و عاری از حقیقت است. یکی از دلایل این مشکل آن است که افراد طرز تلقی واحدی از مفهوم اقتصاد آزاد ندارند.

وی ادامه داد: در بسیاری موارد پدیده‌ای که با آن مخالفت‌ یا موافقت‌ می‌شود، مفهومی بنام اقتصاد آزاد نیست. بعنوان مثال عده‌ای اقتصاد آزاد را مترادف با بازار (به مفهوم فیزیکی آن) و بازاری‌ها یا کسبه می‌دانند. عده‌ای دیگر فکر می‌کنند اقتصاد بازار، اقتصاد سرمایه‌داری و سرمایه‌داران است. برخی‌ها تصور می‌کنند اقتصاد بازار همان رقابت کامل است یا اینکه به مفهوم اقتصاد رقابتی در برابر اقتصاد انحصاری است. بعضی هم اقتصاد بازار را اقتصادی بر ضد عدالت و دشمن اقشار ضعیف و رفیق طبقات مرفه تعریف می‌کنند. اما تقریباً هیچ یک از این‌ها طرز تلقی‌ها تعریف درستی از اقتصاد آزاد نیست.

قائم مقام بیمه مرکزی افزود: همه‌روزه در سرتاسر جهان کالاها و خدمات بی‌شماری تولید می‌شود، در تولید آن کالاها و خدمات انواع گوناگونی از مواد اولیه و منابع طبیعی، کار، سرمایه و تکنولوژی (دانش فنی) مورد استفاده قرار می‌گیرد و در نهایت کالاها و خدمات تولیدشده، با ترکیبات و به نسبت‌های مختلف در سبد مصرف‌کنندگان ریخته می‌شود و به مصرف می‌رسد. آیا برای جوامع میسر است که از همه انواع کالاها و خدمات، به هر میزان که دلشان می‌خواهد تولید کنند؟ آیا بنگاه‌های تولیدی می‌توانند عوامل تولید را به هر میزان و با هر ترکیبی که دلشان می‌خواهد، مورد استفاده قرار دهند یا به استخدام در آورند؟ آیا می‌شود مصرف‌کنندگان از تمام کالاها و خدمات تولید شده به هر میزانی که دلشان می‌خواهد دریافت و مصرف کنند؟ بعید است کسی به این سوالات پاسخ مثبت دهد؛ چرا که تامین این خواسته‌ها، نیازمند در اختیار داشتن مقادیر نامحدودی از مواد اولیه و منابع طبیعی، کار، سرمایه و تکنولوژی (دانش فنی) است، اما همه می‌دانیم که این منابع نامحدود نیستند. از این رو، جوامع همواره با این سوال مهم مواجه‌اند که منابع محدود در دسترس خود را چگونه به تولید کالاها و خدمات گوناگون تخصیص دهند و کالاها و خدمات تولیدشده را چگونه میان مردم توزیع‌ کنند؟ (این دو سوال، پرسش اساسی علم اقتصاد است و علم اقتصاد اصولاً در پی تبیین پاسخ به این دو سوال است) …

 

ادامه خبر را در کانال تلگرامی @ALefbaKhabar بخوانید.