الفبا-میر:دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از حضور ۲۵۰ میهمان با رزومه، نه به صورت توریسم، از ۵۸ کشور درکشورمان علی رغم تبلیغات منفی و القای نا امنی ایران در جهان خبرداد .

به گزارش خبرنگار الفبا ،رضا میرکریمی در نشست خبری گشایش این رویداد فرهنگی افزود:امسال در بخش دارالفنون پذیرایی ۶۰ نفر(به علت کاهش هزینه از ۱۱۰نفر هر سال به ۶۰ نفر تغییر کرد) هستیم . که از این تعداد ۲۸ نفر آنان از مهمانان خارجی و ۳۲ نفر از استان های مختلف داخلی هستند .دکتر میر کریمی دارالفنون را محل پرورش و رشد استعدادهای سینماهای منطقه و جهان دانست . کما اینکه یکی از اعضای ۳ سال پیش این مجموعه که اهل استونی است و برنده جشنواره تالین است و امسال از شرکت کنندگان جشنواره جهانی فجر است آموزش سینمایی خود را مدیون دوره کوتاه مدت سینمایی دارالفنون می داند .علاوه براین تعدادی از فیلمسازان جایزه گرفته بخش ملی فارغ التحصیل دوره اول دارالفنون بوده اند .

رضا میر کریمی علاوه بر اشاره به ظرفیت بالا و آینده درخشان این مجموعه از برگزاری بیش از ۲۰ کارگاه در سال جاری خبر داد /همینطور در بخش بازار ۸۰ نفر مهمان خارجی داریم که ۴۶ خریدار از ۲۱ کشور در ۲۲امین بازار بین المللی فیلم شرکت کرده اند .همچنین ۱۱ کشور ۲۳ نفر غرفه دار خود را شرکت داده اند که در کنارشان ۳ شرکت ایرانی نیز حضور دارند. که این ارقام نشان دهنده روند رو به رشد جذب خریدار می باشد .

البته نکته قابل توجه دیگر برگزاری کارگاه هایی برای تولید بازار مشترک، اصول کلی بازاریابی، اصول بازاریابی دیجیتال، استانداردهای ارائه فیلم بای پخش جهانی در حاشیه بخش بازار است .رضا میر کریمی از حضور اساتید زبده ایرانی و خارجی در این ورکشاپ ها که فنون و فوت و فن ورود به تجارت جهانی فیلم را به علاقه مندان سخن به میان آورد .

در کنار بخش بازار ۵۲ فیلم بلند یا مستند ایرانی برای مهمان خارجی برای فروش به رسم عادت هر ساله به نمایش گذاشته می شود . و همینطور در بخش ویدئو لایبرری بانک اطلاعاتی خوبی از فیلم های کوتاه با فرمت های مختلف انیمیشنی، داستانی و مستند در اختیار مدیران فستیوال های و مشتریانی که دوست دارند محصولات خارجی را ببینند و یا بخرند و یا برای فستیوال ها انتخاب کنند قرارداده می شود .

راهیابی ۱۶۳ فیلم از ۶۴ کشور به جشنواره سی و هفتم

رضا میرکریمی همچنین از راهیابی ۱۶۳ فیلم از ۶۴ کشور به جشنواره فیلم فجر امسال خبرداد و گفت: ۲ فیلم کوتاه و ۱۰ فیلم بلند ورد پریمیر هستند و برای اولین بار به نمایش گذاشته می شوند .
۹فیلم کوتاه و ۱۴ فیلم بلند اینترنشنال پریمیر هستند، یعنی بعد از کشور خودشان اولین تجربه نمایش در کشور دیگر را دارند.۴۱ فیلم بلند و ۷ فیلم کوتاه برای اولین بار در آسیا نمایش داده می شوند .
گفتنی است برای کسی که اعداد و ارقام را می شناسد، این آمار ها نشان دهنده قدم محکم ایران در عرصه جهانی هنر و فیلم است.