الفبا-حسین بردبار: قراردادهای اختیار معامله زعفران(آپشن) صبح دیروز در مراسمی با حضور حامد سلطانی نژاد رییس سازمان بورس کالا , حسن امیری معاون نظارت بر بورسها و ناشران سازمان بورس،علیرضا ناصرپور مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالاوجمعی از فعالان این حوزه برگزار شد.

به گزارش الفبا, سلطانی نژاد در این مراسم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بازار محصولات کشاورزی فراز و نشیبهای زیادی داشته است, افزود: برای توسعه بازار محصولات کشاورزی در بورس کالا نیازمند ابزارهای جدید هستیم و بر همین اساس معاملات آتی و آپشن را ایجاد کردیم.

وی با بیان اینکه برای ادامه این مسیر نیازمند صندوق‌های جدید سرمایه‌گذاری هستیم, ادامه داد:باید به جای استفاده از روشهای پرهزینه و سنتی از ابزارهای آینده نگر استفاده کنیم.

حسن امیری معاون سازمان بورس نیز در این نشست با بیان اینکه هنوز نتوانسته ایم بهره کافی را در بخش زعفران ببریم; تصریح کرد:ما اولین تولیدکننده زعفران دنیا هستیم و در حالی که برداشت این محصول بسیار سخت است اما کشاورزان کمترین منفعت را میبرند.

به گفته وی با راه اندازی بازار زعفران در بورس کالا بارقه های امید شکل گرفت و از ابتدای امسال بیش از ۶۶تن در بازار فیزیکی و ۲۷تن در بازار گواهی سپرده معامله زعفران داشته ایم.

مدیرعامل بورس کالای ایران همچنین درخصوص عملکرد یازده ماهه بورس کالا گفت: ۳۸ درصد کل قراردادهای بورس کالا به شکل سلف انجام شده و ۶۲ درصد به شکل نقد بوده است.ارزش قراردادهای سلف ۲۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بود که این امر توانست بخش عمده ای از تامین مالی صنایع را انجام دهد.سهم بخش صنعت و معدن از معاملات سلف ۶۱ درصد و معادل ۱۸ هزار میلیارد تومان و سهم پتروشیمی ها ۹ هزار میلیارد تومان است.

وی با اشاره به صدور گواهی سپرده کالایی به ارزش ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای سکه های طلا تصریح کرد: از این به بعد قرار داد طلای آب شده نیز در بورس راه اندازی خواهد شد.

سلطانی نژاد سهم خرید و فروش ذرت در قالب گواهی سپرده کالایی را ۸۹۷ میلیارد ریال و ارزش معاملات زعفران در قالب گواهی سپرده را ۲۶۸۷ میلیارد ریال اعلام کرد.

وی با اشاره به رکورد شکنی معاملات حجمی و ارزشی بخش پتروشیمی گفت: چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصول پتروشیمی در ۱۱ ماهه اخیر در بورس کالا معامله شده که ارزش آن ۲۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است.

سلطانی نژاد افزود: در حوزه کشاورزی نیز ۱۹۴۰ هزار تن محصول کشاورزی به ارزش ۲۶۰۰ میلیارد تومان معامله شده است.به گفته مدیرعامل بورس کالای ایران، در حوزه قراردادهای آتی ۱۴ میلیون و ۵۹۱ هزار قرارداد آتی به ارزش ۸۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در ۱۱ ماهه امسال انجام شده است.

وی با اشاره به ریسک هایی که روی قراردادهای مشتقه وجود دارد، خاطرنشان ساخت: در سال آینده برای کاهش ریسک معاملات قصد داریم تا قراردادهای آتی و اختیاری را روی صندوق های کالایی تعریف کنیم.