الفبا-حسین بردبار: رییس کل بانک مرکزی به مردم اطمینان خاطر داد که قیمت ارز حتما از ارقام کنونی پایین تر بیاید و با اشاره به خبر راه‌اندازی بازار متشکل ارزی تا پایان فروردین گفت: خرید ارز در صرافی های بانکی طی روز گذشته ۱۰ برابر فروش بوده است و این نشانه ثبات بازار ارز است.

به گزارش الفبا، عبدالناصر همتی دیروز در یک نشست صمیمی و نوروزی با اهالی رسانه از تعیین هیات مدیره بازار متشکل ارزی خبر داد و گفت: بازار متشکل ارزی تا پایان فروردین‌ماه ۹۸ راه‌اندازی می‌شود.

وی با اشاره به این فشار روانی دشمن و این که در ابتدای پذیرش این مسئولیت برخی از شبها به دلیل فشار کاری خوابم نمی برد، ادامه داد: دشمن جنگ روانی به راه انداخته بود اما توانستیم جلوی به هم ریختن اقتصاد را بگیریم، اخیرا خبرنگار صداوسیما از من پرسید که دلار به قیمت بالای ۱۳هزار تومان رسیده است اما به او گفتم که قیمت برمی گردد به عقب ، البته عده ای نوشتند که همتی گفته است قیمت دلار ۱۱هزار تومان می شود ولی من چنین حرفی را نزده بودم، من امیدوارم پایین تر هم بیاید ولی درمورد رقم نرخ چیزی نگفتم ،البته در آینده قیمت ارز حتما کاهش پیدا خواهد کرد.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: شک نکنید که دشمنان برای به هم زدن بازار پول و ارز برنامه دارند، دشمنان نرخ‌هایی را می‌گفتند که حتی برخی مسئولان هم باور کرده بودند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: آنها دنبال این بودند که در چهلمین سال پیروزی انقلاب، کارشان را به نتیجه برسانند و حتی اعلام هم کردند، اما نتیجه‌بخش نبود.

گزارش های محرمانه برای به هم زدن بازار ارز

همتی تصریح کرد: گزارش‌های محرمانه از کشورهای همسایه دیده ام که دشمنان برای به هم زدن بازار ارز برنامه ریزی دارند و مطلعم که از همین ابتدای سال چند برنامه را در دستور کار قرار داده‌اند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در هیچ کجای دنیا روسای بانک مرکزی مرتب در رسانه‌ها مصاحبه نمی کنند، گفت: البته بانک های مرکزی سایر کشورها همچون ما درگیر موضوعات مختلفی چون ارز و واگذاری دارایی بانک‌ها و چک پول و دیگر مباحث نیستند.

رئیس کل بانک مرکزی به مردم اطمینان داد که دشمنان نمی توانند در رسیدن به اهدافشان موفق شوند.

همتی اظهار داشت: نباید درگیر فضاسازی سایت‌ها و دلال ها بشویم، همین دیروز در کانال ها نرخ ۱۳ هزار ۶۰۰ تومان اعلام می کردند اما هیچ کس خریدار نبود اما در صرافی‌های ما خرید ارز با نرخ ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان ۱۰ برابر بیشتر از فروش آن بود، قیمت فروش نیز ۱۳هزار و۲۰۰ تومان بود.

همتی درباره ادغام بانک‌های نظامی نیز بر اطلاع رسانی دقیق تاکید کرد و گفت:بانک های ناتراز زیاد داریم که برایشان برنامه داریم اما سعی می‌شود به تدریج اجرایی شود که مشکلی پیش نیاید.

رئیس کل بانک مرکزی درباره نقدینگی با تاکید بر اینکه نقدینگی در ایران ناشی از سود سپرده‌ها و تسهیلات است، گفت: این نقدینگی همگی الکترونیکی و حسابداری است و این نقدینگی در بازار نیست.

رئیس کل بانک مرکزی یکی دیگر از برنامه های بانک مرکزی را جلوگیری از اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی دانست.

همتی گفت: نکته مهمی که امسال اجرا می کنیم سیاست باز پولی است تا نرخ سود را در کانالی تعیین کنیم که بانک ها در آن چارچوب حرکت کنند؛ در اولین دستور کار شورای پول و اعتبار قرار دارد.

رئیس کل بانک مرکزی تشکیل بازار متشکل ارزی را برنامه دوم بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: اعضای هیات مدیره آن انتخاب شده اند و به زودی تا پایان فروردین امسال تشکیل و راه اندازی می شود.