الفبا-حسین بردبار:سخنگوی صنعت برق از ۷ درصد افزایش تعرفه قبوض برق برای مشترکان خوش مصرف خبرداد و گفت: اگر مشترکی الگوی مصرف را رعایت نکند در آن بازه زمانی که رعایت نکرده ۱۶درصد نیز پلکانی به این رقم افزوده می شود یعنی برای مشترکان پرمصرف این عدد ۲۳ درصد خواهد بود.

به گزارش الفبا، محمود رضا حقی فام، دیروز در نشستی خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار ما درخصوص نحوه افزایش تعرفه های قبوض برق گفت:خانوارهایی که تا ۶۰۰ مگاوات ماهیانه مصرف برق دارند افزایش تعرفه تا ۲۳ درصد پلکانی برای آنها اعمال می شود اما سطح سوم یعنی کسانی که بیش از ۶۰۰ مگاوات مصرف دارند، مشمول افزایش تعرفه های کنترلی به منظور تغییر رفتار در آنها خواهند شد که این دسته کمتر از ۲درصد کل مشترکان ما را تشکیل می دهند.
وی همچنین از تغییراتی در ساعات کار ادارات همزمان با فصل تابستان و پیک مصرف خبرداد و درپاسخ به الفبا درباره صادرات برق افزود: سال قبل به دلیل افزایش مصرف برق داخل کشور صادرات را محدود کردیم اما امسال با توافقاتی که با عراق انجام گرفته است، با تامین برق داخل کشور این امکان را داریم که تمام تعهدات بین المللی خود را انجام بدهیم.
وی درخصوص صادرات برق و خدمات فنی مهندسی نیروگاهی با سوریه گفت:صدور خدمات فنی و مهندسی به همه کشورهایی که درقبال آنها تعهد داریم جزو سیاستهای مهم وزارت نیرو است و تعهدی را نیز در عراق داریم و هرکشوری هم که درخواست داشته باشد انجام می دهیم. معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر همچنین به فعالیت تولیدکنندگان بین المللی ارزهای مجازی در کشور اشاره کرد و گفت: پایین بودن تعرفه برق در ایران، موجب استقبال این تولیدکنندگان شده است.

«محمود رضا حقی فام» افزود: با توجه به فعالیت تولیدکنندگان ارزمجازی بین المللی – از جمله تولیدکنندگان چینی – در کشور، دنبال تعیین تعرفه مجزا برای آنان هستیم.
وی با اشاره به یارانه دار بودن برق در کشور که عامل افزایش فعالیت این تولیدکنندگان ارز مجازی شده است، گفت: اکنون نگرانی ما حضور بیشتر تولیدکنندگان ارز مجازی بین المللی با توجه به نرخ پایین برق و استفاده بیش از حد از برق است.
حقی فام خاطرنشان ساخت: تعیین تعرفه صنعتی و یا صادراتی دو راهکار پیشنهادی است تا بتوان مصرف این مشتریان را مدیریت کرد.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: با توجه به اینکه نرخ برق در سایر نقاط جهان واقعی است، تولیدکنندگان ارز مجازی تمایل دارند در کشورهایی فعالیت کنند که نرخ برق کمتری داشته باشد تا تولید برای آنها مقرون به صرفه باشد؛ بنابر این با توجه به یارانه دار بودن برق در کشورمان احتمال می رود تعداد این تولیدکنندگان افزایش یافته و فشار بیشتری به شبکه برق وارد کنند.
حقی فام ادامه داد: مخالف فعالیت این تولیدکنندگان در کشور نیستیم اما معتقدیم باید نرخ تعرفه برای آنها بیشتر باشد و پول برق مصرفی را هم بدهند.
وی در پاسخ به این سئوال که شرکت توانیر برای حذف قبض های کاغذی و استفاده از روش های الکترونیک چه برنامه ای دارد گفت: حذف قبض های کاغذی به عنوان یکی از تکالیف امسال از سوی شرکت توانیر به ستاد اقتصاد مقاومتی ارسال شده است و براین اساس به جد دنبال اجرایی کردن آن خواهیم بود.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر افزود: اجرای این طرح به صورت آزمایشی در استان سیستان و بلوچستان انجام شده است و تلاش می شود به زودی به سراسرکشور تسری داده شود.
حقی فام در عین حال سراسری شدن این موضوع را نیازمند اخذ مجوزهایی دانست و گفت: این مجوزها هم درحال دریافت هستند تا زودتر اجرایی شود و نیز قبض کاغذی برای مشترکان همچنان صادر می شود.

تساهل برای وصول مطالبات در مناطق سیلزده

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر با بیان اینکه این شرکت همواره و در مواقع بروز بحران های طبیعی، بخشودگی هایی برای مشترکان لحاظ کرده است گفت: با توجه به بروز سیل در برخی مناطق کشور، این شرکت دنبال وارد آوردن فشار بیشتر برمردم نیست و تاکیدی هم بر دریافت به موقع مطالبات تا فراهم شدن شرایط عادی ندارد.
وی از متوقف شدن روند قرائت کنتورها در برخی مناطق سیلزده خبرداد و افزود: تا عادی شدن شرایط این مناطق تاکیدی برقرائت کنتورها نخواهیم داشت.
مشکلی در تامین برق در خوزستان نداریم
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر افزود: به دلیل آنکه هنوز آب در بسیاری از بخش های خوزستان راکد است، پایه های شبکه های فوق توزیع و انتقال برق در آب فرورفته اند و احتمال ایجاد مشکل برای آنها وجود دارد؛ اکنون در مجموع برای تامین برق مشترکان هیچ مشکلی ندارد.
وی خاطرنشان ساخت: در مناطقی که خاموشی اعمال شده، آن منطق یا خالی از سنکه بوده و یا با هدف حفظ ایمنی مشترکان انجام شده است.

حقی فام نگرانی فعلی توانیر را پایداری مکانیکی پایه های باقی مانده در آب برشمرد و گفت: تلاش می شود با فروکش کردن آب نسبت به ایمن سازی های لازم اقدام شود.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر از آغاز پایدارسازی شبکه های توزیع در استان گلستان خبرداد و تاکید کرد: در استان خوزستان هم با فروکش کردن آب و تثبیت وضعیت اینکار آغاز خواهد شد.
وی گفت: اکنون شرایط بحرانی در برق نداریم اما مراقبت های لازم در زمینه پایداری شبکه هم درحال انجام است تا مشکل سازه ای ایجاد نشود.

خسارت ۶۵۲ میلیاردتومانی صنعت برق از سیل

حقی فام با بیان اینکه برآورد میزان خسارت ها در طول زمان درحال تغییر است، افزود: عددی که آخرین برآوردها نشان می دهد ۶۵۲ میلیارد تومان است که امکان افزایش هم خواهد داشت.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر از تشکیل کمیته ای خبر داد که به محض فروکش کردن آب در هر منطقه، در آن نقطه حضور یافته و برای برآورد میزان خسارت ها اقدام می کند. این کمیته علل بروز حادثه را بررسی می کند.