الفبا:عدم رعایت فاصله طولی با وسیله نقلیه جلویی موجب بسیاری از حوادث رانندگی است.

به گزارش الفبا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، سرگرد مصطفی زینی‌وند رئیس اداره مهندسی ترافیک این پلیس درباره میزان فاصله طولی از خودروی جلویی اظهار داشت: عدم رعایت فاصله طولی یکی از دلایل اصلی بسیاری از تصادفات وسایل نقلیه است که نقض ماده ۱۷۳ آئین‌نامه راهنمایی و رانندگی نیز محسوب می‌شود.
زینی‌وند درباره نحوه تعیین فاصله طولی با خودروی جلویی دو روش را تشریح کرد: در روش اول باید ۲ ثانیه فاصله زمانی از وسیله نقلیه جلویی داشته باشید. برای این کار یک شاخص ثابت مانند تیر برق را در نظر بگیرید، هر موقع وسیله جلویی از مقابل آن عبور نمود، شروع به شمردن کنید؛ یک‌هزار و یک – یک‌هزار و دو. بعد از اتمام این شمارش باید به شاخص برسید. اگر زودتر رسیدید؛ یعنی فاصله شما با وسیله جلویی کافی نیست و به آن نزدیک هستید.
وی روش دوم را این‌گونه تشریح کرد: به ازای هر ۱۰ کیلومتر سرعت بر ساعت، ۶ متر از وسیله نقلیه جلویی فاصله بگیرید؛ یعنی اگر سرعت وسیله نقلیه شما ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت بود، فاصله ۶۰ متری را رعایت کنید. نکته قایل توجه این است که در زمان بارندگی و لغزندگی راه، زمان ۲ ثانیه به ۳ ثانیه افزایش می‌یابد.