الفبا: یک مقام مسول در بیمه مرکزی تاکید کرد:چشم نهاد ناظر به روی تخلفات بسته نیست با این حال سیاست بیمه مرکزی ارتقای کمی و کیفی توامان شبکه فروش بیمه است. نمایندگان باید باعث افزایش ضریب نفوذ بیمه شوند. نمایندگان باید با اطلاعات کافی وارد عرصه فروش شوند. 

 

به گزارش الفبا به نقل از اخبار پولی مالی- مهرداد رضایی، مدیرکل نظارت بر شبکه خدمات بیمه ای بیمه مرکزی گفت: مسئله آیین نامه های شبکه فروش اعم از ۷۵، ۹۲، ۵۴و ۹۶ فقط مربوط به سال گذشته یا اوایل امسال نیست، رویکرد ما همواره بر اساس اجرای دقیق آیین نامه ها بوده است. در خصوص کارگزاران اتفاقی که افتاد این بود “فرصتی در آیین نامه ۹۲ برای تطبیق کارگزاران با ضوابط جدید قائل شده بودند، این فرصت ۳ سال بود که در پایان سال ۹۷ به اتمام می رسید، یعنی اگر ما سال قبل می خواستیم به این مسئله ورود پیدا کنیم هنوز این سه سال فرصت تطبیق برای کارگزاران وجود داشت و نباید این مهلت از آنان سلب می شد. در نتیجه طی این ۳ سال و در جلسات و مکاتبات مربوطه با کارگزاران به آنها یاد آوری کردیم که این فرصت را مغتنم شمرده و  اقدامات لازم برای تطبیق با آیین نامه را عملیاتی نمایند.

رضایی در ادامه با بیان اینکه انجمن کارگزاران درخواست داشتند فرصت مجددی به آنها داده شود اضافه کرد: تا به این لحظه فرصت داده شده تا اواسط اردیبهشت ماه می باشد. از کارگزاران درخواست می شود ضوابط را جهت تطبیق رعایت کنند چون به جز اضافه نمودن عضو بیمه ای هیات مدیره برای کارگزاران حقوقی؛ بقیه مسائل شاید هزینه بر باشد ولی زمان بر نیست.

وی در ادامه درباره شاخص های نمایندگان بیمه که کد یکتا برای آنها بسته شده است گفت: بعد از اجرایی شدن سامانه سنهاب  شاخص های نظارتی شناسایی و بارگذاری گردید.

اتفاقی که افتاد این بود که همیت لازم که باید از طریق برخی شرکت های بیمه  صورت می گرفت انجام نشد و موضوع تطبیق از زمان ابلاغ آیین نامه ۷۵ یعنی سال ۱۳۹۱ با دادن فرصتهای متعدد ؛ استمهال در برخی مواد از جمله ماده ۱۷ ، تذکر و حتی کسر کارمزد اتکایی از شرکت های بیمه تا اواخر سال ۹۷ ادامه داشت.

در نهایت تعداد اندکی در پایان سال ۹۷ باقی ماندند که در شاخص هایی دارای مغایرت بودند که مقرر شد از ابتدای سال ۹۸ اختصاص کد یکتا به آن نمایندگان متوقف گردد.

مهرداد رضایی در ادامه درباره بدهی کارگزاری وابسته به یکی از خودروسازان  و تعلیق این کارگزاری گفت: همکاری با خودروسازان اقدامی  بود که اکثر شرکت های بیمه در آن مسیر حرکت کردند و سالها با خودرو سازان همکاری داشتند.اما بدهی خودروسازان بابت پرداخت حق بیمه به صنعت بیمه متورم گردیدکه در کنار برخی مشکلات دیگر کارگزاران وابسته به خودروسازان؛ بیمه مرکزی را به سمت و سویی برد تا در اواخر سال ۹۷ اقدام به تعلیق پروانه یکی از این کارگزاری ها نماید.

رضایی در ادامه توضیح داد: این شیوه برخورد با  کارگزاری مذکور از یک جهت اقدام تنبیهی برای عملکرد گذشته و از یک جهت دیگر اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از متورم شدن بدهی  و جلوگیری از اقدامات خارج از  آیین نامه ها توسط شبکه فروش بوده است.

مدیرکل نظارت بر شبکه خدمات بیمه ای بیمه مرکزی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا شبیه به این برخورد با کارگزاری دیگری نیز شده یا خیر اظهار کرد: درباره موضوعی شبیه این مورد فقط بحث خودرو سازان مطرح بود. سال قبل تیم کارشناسی بیمه مرکزی در سه کارگزاری متعلق به خودرو سازان مستقر شدند و طی چند هفته استقرار در محل و ارائه  ۳ گزارش جامع از این کارگزاری ها ارائه ولی بحث تعلیق به دلایل اشاره شده تاکنون فقط برای یکی از این کارگزاری ها انجام شده است.

ضمن اینکه بیمه مرکزی با نظارت مستمر و ارائه گزارشات لازم وضعیت کارگزاران را تحت نظر داشته و در مواردی که تخلفی مشاهده گردد موضوع در کمیته مربوطه مطرح و تصمیمات لازم در خصوص تعلیق یا لغو پروانه اتخاذ می گردد.

رضایی در ادامه درباره تغییر آیین نامه ۹۶ گفت: آیین نامه ۹۶ جایگزین آیین نامه ۵۴ شده که آیین نامه فروش بیمه های زندگی است که امیدواریم با این جایگزینی شاهد توسعه کمی و کیفی نمایندگان فروش بیمه های زندگی باشیم، اتفاقی که افتاد این بود که آیین نامه ۹۶ که جایگزین شد از ابتدای سال ۹۸ لازم الاجرا است با این تفاوت که اولا نمایندگان جنرال می توانند با هماهنگی شرکت بیمه آموزش و هدایت و کنترل نمایندگان آیین نامه ۹۶ بر عهده گیرند و ثانیا موفقیت در آزمون مربوطه برای متقاضیان نمایندگی فروش بیمه های زندگی است.

وی در ادامه با بیان اینکه مهمترین اتفاقی که با این جایگزینی رخ داده آزمون بوده  است گفت:چون قبلا نمایندگان ۵۴ بدون آزمون ورود پیدا می کردند و الان آزمون یک بحث سنجش اولیه است که باعث می شود کسانی وارد بازار شوند که اطلاعات حداقلی لازم را داشته باشند چرا که اگر افراد با اطلاعات ناکافی وارد این حوزه شوند نه تنها اثر مثبت بر بازار ندارند بلکه بازدهی منفی خواهند داشت. این سنجش اولیه میتواند تاثیر مثبتی در بازار داشته باشد. ولی کسانی که با آیین نامه ۵۴ نماینگی اخذ کرده اند لزومی ندارند آزمون دهند.