الفبا: دریاچه زریوار مریوان زیستگاه ۲۸۷ نوع پرنده کمیاب و نایاب از نظر زیست بوم پرندگان نقش ویژه ای در حیات وحش ایفا میکند.

.

علوی مدیر کل میراث فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان در معرفی اهمیت گردشگری شهر مریوان و ظرفیت های مورد توجه گرشگران خارجی گفت: استان کردستان به دلیل برخورداری از بزرگ ترین و زیبا ترین دریاچه آب شیرین غرب کشور و چشمه های شگفت انگیز پیرامون آن توانسته است انواع آبزیان و پرندگان کمیاب و در معرض انقراض را در مجاورت خود داشته باشد که این زیست بوم مورد توجه سازمان های جهانی وNGO های جهانی است. منطقه زریوار یا زریبار با توجه به زیر ساخت ها و مجموعه های خدماتی برای علاقه مندان طبیعت گردی نیز مکان قابل توجه ای است.

شهر مریوان ظرفیت همزمان اسکان ۱۲۰۰ گردشگر در قالب ۵ هتل و مکان های اسکان بوم گردی فراهم کرده است.

این امکانات البته برای مسافرانی که به بازارچه مرزی مریوان بزرگترین بازار موجود در غرب ایران مراجعه میکنند قابل توجه است.

تفرجگاه ملا قوبی یکی از مناطق سرسبز  با چشم انداز هایی زیبا در جنوب شرقی روستای بر قلعه است که با ابتکار مردمان آن و احداث تیر های بلند چوبی لک لک های فراوانی را به خود جذب کرده است و احداث آشیانه های لک لک ها بر فراز این تیر های چوبی، باعث شده است این منطقه به شهر لک لک ها معروف شود و طبیعت گردان زیادی را به خود جلب کند.

سید محسن علوی مدیرکل میراث فرهنگی استان کردستان این استان را به لحاظ طبیعت گردی و جاذبه های طبیعی بسیار توانمند میداند و میگوید در صدد هستند تا کردستان را به عنوان پایتخت اکوتوریسم کشور معرفی کنند. وی ابراز داشت این موضوع در یک نشست تخصصی با حضور نماینده ارشد یونیدو با سازمان توسعه صنعتی ملل متحد نیز مطرح شد.