الفبا:دولت آمریکا قصد دارد در چارچوب برجام معافیت های تازه ای را در قبال تحریم ها اعمال کند.

به گزارش الفبا، بر اساس گزارش واشنگتن اگزمینر: کشورهایی که با ایران در زمینه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای همکاری دارند، مشمول معافیت می‌شوند. دولت آمریکا قصد دارد علاوه بر مستثنی کردن هشت کشور از تحریم‌های نفتی واشنگتن علیه ایران، برای کشورهایی نیز که در حال همکاری با ایران در زمینه برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز در چارچوب برجام هستند، معافیت تحریمی در این زمینه در نظر بگیرد.

در این گزارش با اشاره به وضع دور جدیدی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران در روز پنجم نوامبر، آمده است این تحریم ها آنچنان که جمهوری خواهان آمریکا انتظارش را داشتند بُرّنده نخواهند بود.

این گزارش می افزاید مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، قرار است برای آن دسته از همکاری‌های صلح آمیز هسته ای با ایران که مجوز آنها در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) صادر شده است و تحریم‌های واشنگتن باعث ایجاد اخلال در آنها خواهد شد، معافیت تحریمی صادر کند. بر طبق توافق هسته‌ای امضاشده در سال ۲۰۱۵ میلادی، همکاری ها و تبادلات علمی میان ایران و قدرت های اروپایی در حوزه علوم و فناوری هسته ای مجاز است. در بخش دیگری از این گزارش به نقل از یک منبع آگاه تأکید شده برای تغییر کاربری تأسیسات هسته ای کنونی ایران ادامه چنین همکاری هایی مهم است. اما اعطای این معافیت های تحریمی به مذاق اعضای ایران ستیز کنگره خوش نخواهد آمد و انتقاد آنها را به دنبال خواهد داشت.

در ادامه این گزارش آمده است مارکو روبیو، سناتور جمهوری خواه ایالت فلوریدا، روز جمعه طی سخنانی از دولت آمریکا خواست به هیچ فرد یا نهاد خارجی و یا دولت هایی که با ایران همکاری هسته ای دارند، معافیت تحریمی اعطا نکند. پمپئو نیز روز جمعه در جریان یک نشست خبری در پاسخ به پرسشی در این رابطه اعلام کرد دولت آمریکا اجازه نخواهد داد ادامه این همکاری ها به توسعه آنچه وی «تسلیحات هسته ای و سامانه های تسلیحات هسته ای در اراک و فردو» خواند، بیانجامد. وزیر خارجه آمریکا افزود روز دوشنبه توضیحات و جزئیات کاملی را در این باره ارائه خواهد کرد.

به نظر می رسد این اقدام در راستای فاصله گرفتن ایران از اقدامات تقابلی ناشی از خروج امریکا از برجام به سمت مباحث هسته ای باشد و کمکی باشد به ایده طرفداران تاثیر برجام در داخل.