الفبا-حسین بردبار: نایب رییس مجلس شورای اسلامی در مراسم ملی شو۲ بانک ملی گفت: اگر اطلاعات هویتی و مالی افراد به یکدیگر متصل شود جلوی بزرگترین معضل کشور یعنی ایجاد مفاسدی همچون فرارمالیاتی، قاچاق، زمین خواری، رانت و دزدی گرفته می شود.

به گزارش الفبا، مسعود پزشکیان در مراسم ملی شو۲ بانک ملی که با رونمایی از ربات هوشمند آلفا و سامانه های هوشمند ۶۰،سککوک و اتصال کارت ملی هوشمند به کارت بانکی همراه بود،افزود:داده هایی که هم اکنون درون سامانه های مختلف در کشور وجود دارند اگر به یکدیگر متصل شوند، وضعیت هرفرد و سقف پرواز و میزان دارایی وی مشخص می شود درنتیجه اجازه تخلف را دیگر نمی دهد و افراد سودجو نمی توانند یک شبه و ناگهانی مفاسد بزرگ ایجاد کنند.

وی با تاکید براین که درصورت اتصال این اطلاعات مالی به اطلاعات هویتی همچون محل زندگی و وضعیت شخص ، دیگر هیچ حرکتی نمی تواند مخفی بماند، ادامه داد:درچنین شرایطی دیگر نیاز نیست برای گرفتن یک وام، ۴نفر ضامن بیاورید، چون هویت و عملکرد و سقف پرواز و دارایی هر فردی مشخص است و اگر تحول خاصی اتفاق بیفتد از وی می توان پرسید که دلیل این مساله چیست.

پزشکیان تاکید کرد: در صورت ایجاد چنین سیستم هوشیار و هوشمندی دیگر مفاسدی همچون رانت، رشوه، قاچاق، زمین خواری، فرار مالیاتی و دزدی اتفاق نمی افتد و کسی نمی تواند پولشویی کند و پول مفت بخورد.

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز دراین مراسم با بیان این که رونمایی از محصولات هوشمند بانک ملی این پیام را داد که نباید از دسترسی به خیلی از تحولات روز دنیا ناامید باشیم، افزود:تحقق اقتصاد هوشمند به سرعت اتفاق نمی افتد و نیازمند تلاشهای بسیاری است.

وی ادامه داد: امروز با رونمایی از ربات آلفا فهمیدیم که حتی می توان در توسعه اقتصاد هوشمند به جایگزینی ربات با پرسنل نیز برسیم.

وی با بیان این که بانک ملی باید به سمت بانکداری دیجیتال برود، تصریح کرد: بانکدارای الکترونیک می تواند در پیوند با تجارت الکترونیک ، اقتصاد هوشمند را محقق کند.

وزیر اقتصاد بالا بودن تعداد شعب بانکها را یکی  از مشکلات بانکداری ذکر کرد و گفت: با الکترونیکی کردن خدمات زمان استفاده از خدمات ۲۴ ساعته و به ۷روز هفته افزایش می یابد و درنتیجه می توان از این مساله کاست.

درخور ذکر است، ربات هوشمند آلفا در این مراسم برای حاضران سخن گفت و ضمن معرفی خود از نایب رییس مجلس، وزیر اقتصاد و مدیرعامل بانک ملی خواست تا با وی دست بدهند. آلفا در ادامه گفت که می تواند مانند یک انسان به مراجعه کنندگان به بانک ملی راهنمایی و مشاوره ارایه دهد و حتی قدرت یادگیری نیز دارد و درصورت مواجهه با چیزهای جدید از ارباب رجوع امکان ارایه مشاوره های بیشتر را نیز می یابد.