​الفبا: عضو هیات مدیره بانک صادرات ایران دستاوردهای ایجاد تحول در نظام مدیریت صحیح نقدینگی این بانک را عدم مواجهه با کسری نقدینگی در سال جاری دانست و گفت امسال بیشتر اوقات به سایر بانک ها قرض داده ایم.

به گزارش الفبا به نقل از روابط‌ عمومی بانک صادرات ایران، غلام سوری در تبیین ساختار مالی این بانک، گفت: تمهیدات انجام شده در راستای کنترل نقدینگی شامل زمان‌بندی بازپرداخت بدهی‌ها به بانک مرکزی با یک برنامه گسترده، فروش دارایی و اموال مازاد، وصول مطالبات، افزایش حجم فعالیت‌های بانکی و فعالیت‌های خزانه‌داری بین بانکی بوده است به‌نحوی‌که در سال جاری به‌ندرت با کمبود نقدینگی روبه‌رو شدیم. در بیشتر اوقات بانک صادرات نسبت به اعطای تسهیلات در بازار بین بانکی اقدام کرده است.

سوری با اشاره به اینکه موضوع نقدینگی از جمله چالش‌های عمده همه بانک‌ها است، افزود: بانک‌ها عموماً به‌منظور پوشش تعهدات و پرداخت‌های کوتاه‌مدت خود با کسری نقدینگی مواجه می‌شوند و این همان موضوعی است که باعث بدهکار شدن حساب آن‌ها نزد بانک مرکزی شده است.
به گفته وی، بانک‌ها علاوه بر دارایی‌ها و بدهی‌هایی که دارند، دارای درآمد و هزینه نیز هستند که درآمدها را دریافت و هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند. انواع درآمد شامل سود، کارمزد، درآمدهای متفرقه و … است. در این میان، عدم تعادل در درآمد و هزینه، عدم انطباق سررسید دارایی و بدهی‌ها و عدم وصول به‌موقع دارایی‌ها نقش مهم و اساسی در کسری نقدینگی بانک‌ها دارد. این عدم تعادل دلایل متعدد و مهمی دارند که از سال‌های گذشته همواره به‌عنوان یک چالش جدی و مهم مورد توجه مدیران بوده است.

وی در ادامه به روند کاهشی زیان‌دهی بانک اشاره کرد و افزود: در زمینه اصلاح ساختار مالی بانک برنامه‌های مدیریت در سه بخش کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت طبقه‌بندی شده که در بخش کوتاه‌ مدت، توقف زیان‌دهی بیشتر، در میان مدت افزایش سودآوری و نهایتاً سربه‌سری و در بلند مدت هم سودآوری بانک مورد توجه قرار گرفته است.

عضو هیات مدیره بانک صادرات ایران گفت: در بحث مربوط به چابک‌سازی نیز اقدامات خوبی انجام شده و ادامه می‌یابد که به‌طور خلاصه می‌توان از تفویض اختیار به مدیران سطح شبکه و عملیاتی شدن پاسخگویی بانک به مشتریان در ظرف مدت محدود و تعریف شده در سراسر شبکه، تمرکز بانک بر عملیات اصلی و تلاش در جهت واگذاری شرکت‌ها، فروش اموال مازاد و وثایق تملیک‌شده را نام برد. این راهبرد نیز یکی از عواملی است که در مدیریت نقدینگی در بانک صادرات ایران تاثیر داشته، به‌طوری‌‌که تاکنون در نیمه اول سال ٩٧ تعداد ١۶۵ رقبه املاک مازاد بالغ بر ۶/۴ هزار میلیارد ریال واگذار شده است.