الفبا: رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری امروز خود برای تشریح ابعاد مختلف لایحه بودجه ۹۸ تشکیل شد تصریح کرد میزان یارانه نقدی در بودجه سال آینده تغییر نمی کند.

 

به گزارش الفبا، دکتر محمدباقر نوبخت در مورد سایر اجزاء و جزئیات بودجه گفت : حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال آینده ۲۰ درصد اضافه می شود اما اگر نمایندگان مجلس نظر دیگری مصوب کنند تابع آن خواهیم بود.

معاون رئیس جمهور در مورد قیمت حامل های انرژی و بنزین در سال آینده گفت: قیمت بنزین همان ۱۰۰۰ تومان است اما دولت اختیار تغییر آن را بر اساس نظر مجلس و قانون هدفمندی یارانه ها خواهد داشت.

وی همچنین میزان قیمت نفت در بودجه سال آینده را ۵۴ دلار و میزان فروش نفت را معادل ۱/۵ میلیون بشکه در روز اعلام کرد و گفت: بر این اساس ۱۶ تا ۱۷ میلیارد دلار آن با نرخ متغیر ۴۲۰۰ تومانی تبدیل به ریال می شود و مابقی آن بر اساس نظر بانک مرکزی و نهاد های پولی و مالی کشور در سامانه نیما متغیر خواهد شد.

بر این اساس نرخ موثر ارز در بودجه سال آینده ۵۶۰۰ تا ۵۷۰۰ تومان خواهد بود.

دکتر نوبخت در پرسش الفبا در خصوص  نقش و اهمیت درآمدهای مالیاتی در تدوین بودجه در شرایط تحریمی و اینکه چرا مالیات بر معاملات کلان سکه و ارز و مالیات بر سپرده های کلان بانکی در کشور اجرایی نمی شود گفت: این موضوعات همانند یک شمشیر دو دم در اقتصاد عمل می کند گرچه از نظر علمی و کارشناسی مورد تائید نیست.