الفبا: سهیل المزروعی وزیر انرژی امارات گفت در صورت کافی نبودن میزان کاهش تولید روزانه نفت خام توافق شده برای متوازن کردن بازار، کشورهای تولیدکننده عضو و غیر عضو اوپک برای تصمیم گیری درباره کاهش عرضه این محصول استراتژیک نشست فوق العاده تشکیل خواهند داد.

 

به گزارش الفبا، مزروعی درحاشیه گردهمایی وزیران کشورهای عربی صادر کننده نفت (آاوپک) در کویت افزود: تمدید توافقنامه تولید امضا شده در اوایل دسامبر مشکل نخواهد بود و کشورهای تولید کننده نفت با توجه به تقاضای بازار درباره آن تصمیم خواهند گرفت.

وی افزود: چنانچه کاهش یک میلیون و ۲۰۰هزار بشکه ای کافی نباشد، نشست فوق العاده ای تشکیل خواهد شد تا ببینیم چه میزان کاهش تولید کافیست و همان تصمیم را اجرا خواهیم کرد.

رویترز افزود: با وجود توافق اعضای اوپک و متحدانش به ریاست روسیه در ماه جاری (دسامبر) برای کاهش تولید نفت به میزانی فراتر از حد انتظار بازار، بهای نفت روز جمعه نیز به علت عرضه مازاد نفت و کاهش تمایل خریداران پیش از تعطیلات ۲ هفته ای سال نوی میلادی، به پائین ترین سطح از سه ماهه سوم ۲۰۱۷ میلادی افت کرد.

به گفته وزیر انرژی امارات؛ کمیته نظارت مشترک کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در پایان فوریه یا آغاز مارس ۲۰۱۹ با توجه به هدف تولیدکنندگان برای بازگرداندن بازار نفت به حال توازن مانند تابستان ۲۰۱۸، در باکو نشست تشکیل خواهد داد.