الفبا: نماینده مردم سنقر در جریان بررسی تحقیق و تفحص مجلس از سازمان خصوصی سازی که با رای اکثریت نمایندگان به تصویب رسید، خواستار عزل پوری حسینی ،رییس این سازمان شد.

به گزارش الفبا،به نقل از خانه ملت، سیدجواد حسینی کیا در نشست علنی امروز صبح مجلس شورای اسلامی در دفاع از تحقیق و تفحص از سازمان خصوصی سازی گفت:چرا هیچ کس جرات عزل رییس سازمان خصوصی سازی با این همه تخلف را ندارد.

وی عملکرد سازمان خصوصی سازی را موجب رشد و توسعه واحدهای تولیدی واگذار شده و کاهش تصدی گری ندانست و گفت: واحدی با ارزش ۱۸۰۰ میلیارد تومان به جای دیون واگذار می‌شود و دولت به جای اینکه برای پرداخت دیون خود پول پرداخت کند یک واحد را واگذار می‌کند؛ چند سال این واحد در اختیار بخش خصوصی بوده، اما سازمان خصوصی سازی مصوبات قبلی را لغو می‌کند، زمانی که فروش قبلی لغو می‌شود به این معناست که فروش قبلی غیرقانونی بوده است، اگر اینگونه بوده تصرفات چند ساله چگونه قابل توجیه است.

وی افزود: اگر این واحد به قیمت بالاتر فروخته می‌شد، قابل توجیه بود، اما متأسفانه این واحد ۱۸۰۰ میلیارد تومانی با قیمت ۱۸۰ میلیارد تومان یعنی ۱۰ درصد قیمت واگذار شده و از این ۱۰ درصد قیمت تنها ۱۰ درصد به صورت نقدی دریافت شده که حتی فرد برای پرداخت این ۱۰ درصد از بانک وام دریافت کرده است.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن تصریح کرد: در حال حاضر هر واحد خصوصی به دنبال تعدیل نیرو بوده که مجلس در این راستا بار‌ها به وزیر امور اقتصادی و دارایی و معاون رئیس جمهور عنوان کرده که خصوصی‌سازی‌ها دچار مشکل شده است.

حسینی کیا تاکید کرد: می‌گویند برخی آقازاده‌ها پشت صحنه این خصوصی سازی هستند، دولت باید بگوید چه کسی پشت صحنه این خصوصی سازی‌ها است که معاون اول رئیس جمهور نیز نمی‌تواند مانع آن شود و رئیس جمهور باید عنوان کند که آیا خود پشت صحنه بوده یا فرد دیگری پشت صحنه است؛ چرا هیچ‌کسی جرأت عزل رئیس سازمان خصوصی سازی را با این همه تخلف ندارد؟ با این شرایط تحریم، سیلو‌ها به مزایده گذاشته شده است در حالی که یک سیلو تنها چند هزار متر زمین تجاری دارد و به ۲۳ میلیارد به مزایده گذاشته شده است، آیا دولت محتاج ۲۳ میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: اگر به رسالت خصوصی سازی به درستی عمل نشود فردا در برابر مردم مسئول هستیم، امیدوارم نمایندگان به این تحقیق و تفحص رأی دهند تا مشخص شود در سازمان خصوصی‌سازی چه می‌گذرد.

درخور ذکر است نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۱۹ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی، با تحقیق و تفحص از سازمان خصوصی سازی متشکل از محورهایی همچون میزان رعایت قوانین خصوصی سازی در واگذاری ها، عملکرد سازمان در خصوص میزان رشد و پویایی شرکت های واگذار شده، عملکرد سازمان در واگذاری ماشین سازی تبریز، پالایشگاه کرمانشاه و … موافقت کردند، این گزارش با ۱۶۱ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۱ نماینده حاضر در جلسه به تصویب نمایندگان رسید.