الفباخبر: در حالی که این روزها از موضوع قتل روزنامه نگار منتقد عربستان به عنوان دسیسه آمریکا علیه عربستان یاد می شود، مشاور کاخ سفید هشدار ترامپ به عربستان را جدی دانست.

به گزارش الفباخبر، میدل ایست نیز طی یادداشتی اعلام کرده طوفان خاشقجی وزیدن گرفته و سلطنت ابن سلمان این پسر بچه دیوانه به پایان دوره خود رسیده است. حال این پیام آمریکا که نمی توانیم متحدی داشته باشیم که در کنسولگری خود یک منتقد را به قتل برساند، نشانه های یک تهدید جدی علیه عربستان است.

اگر این اظهارات جرد کوشنر را با واکنش های اخیر کاخ سفید که بن سلمان را برای حکومت عربستان نا لایق خوانده است، کنار هم بگذاریم، پیش بینی یک مواجه جدی از سوی آمریکا علیه عربستان وجود دارد. در همین رابطه کنگره آمریکا تهدید کرده است که اگر ترامپ این کار را انجام ندهد، ما خودمان در مورد آن اقدام می کنیم.

حال ممکن است این موضوع با هدف امتیازخواهی بیشتر از عربستان مطرح شده باشد. از سوی دیگر عربستان نیز این موضوع را بدون واکنش نگذارد و آمریکا را به نفت دویست دلاری تهدید کرد. از سوی دیگر وزارت خارجه عربستان سعودی اعلام کرده است: در صورتی که با فشار سیاسی یا تحریم اقتصادی رو به رو شویم، آن را با اقدامات بزرگتری جواب می دهیم.

البته روشن است ابزارهایی برای کنترل اقدامات ساختار شکنانه اخیر عربستان در مغایرت با عرف بین المللی ضروری است؛ زیرا در همین راستا ربوده شدن چهار تبعه قطر توسط عربستان نمونه دیگری از این لجام گسیختگی هاست که با واکنش رئیس کمیته ملی حقوق بشر قطر رو به رو شده است.

  • منبع خبر : الفباخبر