الفبا: گمرک جمهوری اسلامی ایران از رانندگان و شهروندان ایرانی خواست از امضای هرگونه قرارداد با شرکت های بیمه ای که با وزارت ترانسپورت افغانستان طرف قرارداد نیستند، به طور جدی خودداری کنند.

 

به گزارش الفبا، مدیرکل دفتر همکاری های بین الملل گمرک جمهوری اسلامی ایران از هشدار وزارت امورخارجه و سفارت کشور ما در کابل به رانندگان و شهروندان ایرانی برای پرهیز از امضای قرارداد بیمه در مبادی گمرکی افغانستان با شرکت های افغان غیر طرف قرارداد با وزارت ترانسپورت افغانستان خبر داد.

حسین کاخکی توضیح داد این تصمیم «مطابق اعلام سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان و نظر به بروز مشکلات برای برخی شهروندان کشور ما از جمله رانندگان و شرکت های حمل و نقل» گرفته شد که «در جاده های افغانستان دچار سانحه تصادف و تحمل خسارت جانی و مالی شده اند».

کاخکی افزود: فهرست نمایندگی های شرکت های بیمه افغان طرف قرارداد با وزارت ترانسپورت افغانستان به مبادی ورودی این کشور اعلام شده است.

گمرک جمهوری اسلامی ایران یازدهم آذرماه اعلام کرد حجم صادرات غیرنفتی ایران در هشت ماه به ۷۵ میلیون و ۲۷۰ هزار تن رسید که ارزش آن ۳۱ میلیارد و ۴۹۱ میلیون دلار می‌شود.

در این مدت افغانستان با ۲ میلیارد و ۲۴۴ میلیون دلار و سهم ارزشی هفت و ۱۳ صدم درصد، در جایگاه چهارم مقاصد صادراتی ایران (پس از عراق، چین و امارات) قرار گرفت.