الفبا: رییس کل بانک مرکزی نوشت با توجه به ثبات نسبی در بازار ارز، در کنار برنامه های بانک مرکزی برای تقویت تدریجی ارزش پول ملی، اکنون توجه جدی به تولید و رشد اقتصادی باید جزو اولویت های اصلی سیاست های اقتصادی کشور باشد.

 

به گزارش الفبا، «عبدالناصر همتی» امروز (جمعه) در صفحه اینستاگرام خود افزود: در شرایط کنونی، تمرکز جدی بانک ها بر چگونگی تامین سرمایه در گردش تولید بسیار کلیدی است.

همتی ادامه داد: توجه داشته باشیم ضرورت اصلاح نظام بانکی که امری فوری است ما را در مسیر تضعیف بانک ها که ۹۰ درصد تامین مالی را بر دوش دارند قرار ندهد.

وی تاکید کرد باید «سیاست پولی به صورت هدفمند برای تقویت این کارکرد تغییر یابد».

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: با خبرهای دریافتی از شروع تدریجی کانال های مالی با کشورهایی که نفت ایران را در این برهه برداشت می کنند و نیز عزم جدی صادرکنندگان در وارد کردن ارز صادراتی به چرخه اقتصاد، نیازهای وارداتی تولید به سرعت تخصیص و تامین می شود.

وی تاکید کرد: این نکته را فراموش نکنیم که در سخت ترین شرایط تحریمی و یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صبح امروز اعلام کرد از زمان آغاز فعالیت سامانه نیما (شانزدهم مردادماه) تاکنون معادل هشت میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو ارز برای واردات کالاها و خدمات مورد نیاز کشور تامین شده است.

برپایه اطلاعات موجود، محصولات برقی، الکترونیکی و مخابراتی با ۳۵۳ میلیون و ۱۰۰ هزار یورو و ماشین آلات، تجهیزات و قطعات خودروسازان با ۲۰۵ میلیون و ۱۰۰ هزار یورو در رتبه های نخست و دوم تامین ارز سامانه نیما قرار دارند.