الفبا: مستخدمین حسینی معاون وزارت اقتصاد در دولت اصلاحات از مردم خواست بدون ترس ارز خود را ارائه کنند.

 

به گزارش الفبا، وی اعلام کرد راه اندازی بازار متشکل ارزی به معنای وجود ارز شفاف در بازار است که عملکردی مانند بورس خواهد داشت. در این صورت هم ارز‌های مازاد مدیریت شده و هم بحث نرخ‌ها اصلاح می‌شود.

به گفته وی، دولت از این طریق به کار‌های اصلی خود می‌رسد و درآمد حاصل از صادرات نفت را به امور زیربنایی اختصاص داده و برای امور جاری استفاده نمی‌کند. کسانی هم که ارزی را در اختیار دارند بدون ترس و امنیتی شدن ارز، اقدام به عرضه آن می‌کنند.
این کارشناس معتقد است که بانک مرکزی مساله بازار متشکل ارزی را به صورت شفاف روشن نکرده، اما تاکید می‌کند که اگر نزدیک به اهدافی باشد که پیش از این ذکر شد، می‌تواند مفید باشد.
مستخدمین حسینی از جمله موارد لازم برای راه‌اندازی چنین بازاری را توجه به وارد نکردن ارز دولتی می‌داند: “دولت باید از عرضه ارز دولتی در چنین بازاری به شدت خودداری کند. دولت در چنین وضعیتی هر چقدر بیشتر مبادلات ارزی را بالا ببرد می‌تواند قیمت ارز را بهتر کنترل کرده و آن را پایین آورد.”
گفتنی است رییس کل بانک مرکزی وعده کرده بود این بازار در ابتدای امسال اجرایی می شود و هدف اصلی آن سامان دهی و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارا در حوزه ارز عنوان شده است.