ورزشکاران

 

الفبا : مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان امروز در یک مصاحبه در مورد پیشکسوتان ورزشی و ورزشکاران و راهی که باید زندگیشان را بگذرانند صحبت کرد.

به گزارش الفبا، وی گفت : شما امروز از نزدیک دیدید که بخش قابل توجهی از تاریخ سازان ورزش ایران و ورزشکاران قدیمی و کسانی که سال‌ها در طول دهه‌های مختلف افتخار آفریدند و دل مردم را شاد کردند و باعث عزت ایران شدند، در سنینی هستند که شاید کمتر مورد توجه قرار بگیرند و ما باید تکریمشان کنیم و به آن‌ها احترام بگذاریم.

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد : باید جدا از نشست‌های ظاهری، شرایطی به وجود بیاوریم که به مشکلات ورزشکاران قدیمی رسیدگی شود. خیلی از آن‌ها در دوران بازنشستگی هستند و بیماری‌های مختلف دارند. ما در مجموعه صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان، یک سری اقدامات به عنوان بیمه تکمیلی و بیمه مقرری انجام می‌دهیم.

وی افزود : البته این بیمه‌ها قابل توجه نیستند. متناسب با شرایط مالی، سال به سال این بیمه‌ها را افزایش می‌دهیم که کمکی برای معیشت پیشکسوتان و ورزشکاران قدیمی باشد و بیماری‌هایشان حل شود تا بتوانیم از تجربه و دانش و اندوخته پیکسوتان استفاده کنیم. آن‌ها این اطلاعات را طی سال‌های دراز در چندین میدان ورزشی به دست آوردند که باید به نسل بعد منتقل شود.

مسعود سلطانی فر خاطرنشان کرد : با پیشنهاد دکتر رضا صالحی امیری، نشست اول در کمیته ملی المپیک برگزار شد. برخی می‌گفتند ما قهرمان بودیم، ولی ساختمان کمیته ملی المپیک را تا حالا ندیده بودیم. پیشکسوتان لطف کردند آمدند و بعضی‌هایشان مدال‌ها، کاپ‌ها و یادگاری‌های ورزشی خود را تقدیم موزه ورزش کردند ؛ این حرکت خیلی قشنگ است.

وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد : به زودی فاز اول موزه ورزش افتتاح می‌شود و به بهره‌برداری می‌رسد. ما تمام فدراسیون‌ها را ملزم کردیم که کمیته پیشکسوتان تشکیل دهند تا از تجارب ورزشکاران قدیمی به صورت منسجم و منظم استفاده شود. حدود ۵۰ فدراسیون ورزشی داریم که اگر پیشکسوتان مشغول باشند، هم می‌توانند درآمدزایی کنند و هم ورزش ایران شکوفا می‌شود.

وی در پایان یادآور شد : خوشبختانه آرامش در ورزش افزایش یافته است. سیاست اصلی وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و جناب دکتر صالحی امیری این است که ورزش از حاشیه‌ها دور باشد تا ثبات و همدلی بیشتر شود. تلاش می‌کنیم همگرایی و هم‌افزایی وجود داشته باشد که اختلاف‌ها کنار گذاشته شود و شاهد تعامل‌ها و دوستی‌های بیشتر باشیم. ما خواهان توسعه ورزش هستیم و می‌دانیم در یک جامعه ملتهب متشنج توسعه رخ نمی‌دهد. امیدواریم نتایج همکاری وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک، کمیته پارالمپیک و فدراسیون‌ها همیشه مثبت باشد. سال ۱۳۹۷ برای ورزش کشور ما خیلی خوب بود و جای پیشرفت دارد.