بیژن زنگنه: صادرات نفت ایران هرگز صفر نمی‌شود/سهمیه بندی بنزین از ۱۲اردیبهشت دروغ است

الفبا:وزیر نفت با بیان این که اجرای سهمیه بندی بنزین از ۱۲ اردیبهشت ماه دروغ است ؛گفت:‌ آمریکایی‌ها به دنبال صفر کردن صادرات نفت ایران هستند که ما هرگز اجازه نمی‌دهیم این خواب دشمن تعبیر شود.

به گزارش الفبا، بیژن زنگنه وزیر نفت در مراسم افتتاح بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت با اشاره به این‌که مقام معظم رهبری امسال را سال رونق تولید نامگذاری کردند و ما نیز برنامه‌های خود را بر این اساس بازنگری کرده‌ایم، گفت: ابتدای امسال بار دیگر برنامه‌ها و اقداماتی را که قرار است در سال جاری انجام دهیم مورد بازنگری قرار دادیم و قرار شد که در ۱۰ زمینه فعالیت مثمرثمر که به رونق تولید بینجامد، همت گماریم.

زنگنه با اشاره به موضوع صادرات نفت گفت:‌ اگرچه دشمن به دنبال ایجاد مانع برای صادرات نفت ایران است اما ما هرگز دست از تلاش برنخواهیم داشت و اجازه نمی‌دهیم این خواب دشمن تعبیر شود.

وی با اشاره به دومین اقدام گفت: تلاش برای تأمین خوراک واحدهای پالایشی و پتروشیمی امسال با افزایش تولید اتان محقق خواهد شد که بر این اساس ظرفیت خوراک واحدهای اولفینی نیز افزایش می‌یابد و ما نیز در کنار افزایش تولید خوراک برای واحدهای پتروشیمی بالادست، به دنبال افزایش تأمین خوراک این واحدهای پتروشیمی پایین‌دست نیز هستیم، هرچند که با شبه‌تولیدکنندگان و تولیدکنندگان قلابی روبه‌رو هستیم که اصلاً به کار تولید صنایع تکمیلی در پتروشیمی نمی‌پردازند و باید با آنها برخورد جدی شود.

وزیر نفت اظهار داشت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در سال جاری ظرفیت گاز غنی کشور از هزار میلیون مترمکعب عبور می‌کند و ما تمرکز خود را بر سرمایه‌گذاری در پارس جنوبی ادامه می‌دهیم و قصد داریم تا پیش از زمستان امسال تولید گاز به میزان ۶۰ میلیون مترمکعب دیگر افزایش یابد.

وی با اشاره به این‌که در طرح‌های پتروشیمی تمرکز کردیم و در سال ۹۸ و ۹۹، ۱۸ طرح جدید پتروشیمی راه‌اندازی می‌شود، گفت: تا سال ۱۴۰۰ ظرفیت پتروشیمی ما به ۵۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت و میزان صادرات نیز به ۳۶ میلیارد دلار افزوده می‌شود. امسال ظرفیت تولید گاز غنی کشور از ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب عبور خواهد کرد.درحاشیه این مراسم نیز وزیر نفت درجمع خبرنگاران اجرای سهمیه بندی بنزین گفت:اجرای سهمیه بندی بنزین از ۱۲ اردیبهشت دروغ است ودرباره این موضوع هنوز تصمیم گیری نهایی نشده است.