الفبا-بردبار: وزیر نفت در مراسم راه اندازی عملیات اجرایی پتروشیمی اندیمشک وعده داد مساله سوزاندن گازهای همراه نفت در مشعل واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی تا پایان دولت برچیده می شود.

 

به گزارش الفبا، بیژن زنگنه امروز در این مراسم در محل اجرای این طرح در ۳۰ کیلومتری اندیمشک با بیان اینکه رهبری ۳ موضوع را از وزارت نفت مطالبه کرده اند, گفت: یکی از این موضوعات جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت است که هر زمان صحنه سوختن آنها را میبینم عذاب می کشم.

وی با تشبیه سوختن مشعل گاز مجتمع های نفتی به سوختن اسکناس افزود:تا پایان این دولت باید این طرح محقق شود و دیگر گازی بی دلیل سوخته نشود.

در خور ذکر است واحد پتروشیمی اندیمشک ۳۰۰ هزار تن ظرفیت خواهد داشت و قرار است که سالانه ۱۱۰ هزار تن اتیلن اکساید، ۱۱ هزار تن منو اتیلن گلایکول، ۱۰۱ هزار تن اتو کسیلات، ۵۵ هزار تن اتوکسلات و ۳۱ هزار تن اتانول آمین تولید کند.

بیژن زنگنه، وزیر نفت در حاشیه مراسم کلنگ زنی پتروشیمی اندیمشک همچنین گفت: نوک پیکار حمله آمریکا و غربی‌ها به ایران، صنعت نفت است. هدف اول فریز کردن فروش نفت یا کاهش فروش آن است.

وی افزود: هدف دوم آمریکایی‌ها جلوگیری از جابه‌جایی پول و بلاک کردن سیستم بانکی کشور است که در زمان بالاترین تحریم‌ها نتوانستند کاری را پیش ببرند.

زنگنه اظهار کرد: حدود ۶،۵ میلیارد دلار طرح با اتکا به منابع داخلی در حال اجرا و برنامه ریزی است.

وزیر نفت تصریح کرد: پروژه اندیمشک یک کار نمایشی نیست. زمان زیادی صرف شد تا هلدینگ خلیج‌فارس را قانع کردیم در اینجا سرمایه‌گذاری کند و زمانی که این هلدینگ سرمایه گذاری را پذیرفت، قرار شد بیشترین نیرو‌ها را از مردم بومی به کار بگیرند.

وی اظهار کرد: ما در حال حاضر با یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی درگیر هستیم که تفاوت آن با سایر جنگ‌ها این است که کشته و زخمی ندارد. من همه بمباران‌ها را تجربه کرده‌ام، اما فشاری که الان وجود دارد شدیدتر از زمان جنگ است تا ما را خفه کند، اما نتوانستند و با حضور رهبری و مقاومت ملت و دولت نخواهند توانست.

صد میلیون متر مکعب گاز نسبت به سال گذشته اضافه کردیم

 

زنگنه با بیان اینکه پروژه‌های گازرسانی در مراحل آخر قرار دارد، گفت: در حال حاضر ۹۵ درصد کل جمعیت از گاز استفاده می‌کنند و با تلاشی که انجام شد زمستان را بدون مشکل در زمینه تأمین گاز سپری کردیم.

وی ادامه داد: امسال صد میلیون متر مکعب گاز نسبت به سال گذشته اضافه کردیم و دو برابر پالایشگاه بیدبلند تاسیسات به مدار آوردیم.

زنگنه افزود: پتروشیمی کشور در اوج تحریم‌ها در آستانه تحول بزرگ است، برای اولین بار در سال آینده تامین خوراک بیش از نیاز خواهد بود.

وی ادامه داد: کل تولید پتروشیمی ۲۰ میلیارد دلار با ظرفیت ۳۰ میلیون تن است که ظرف دو سال به ۴۵ میلیون تن محصول خالص خواهد رسید.

وزیر نفت با بیان اینکه دشمنان تلاش می‌کنند ما را زمین بزنند، گفت: با این وجود بنده هیچ وقت نمی‌گویم که چطور تحریم را دور می‌زنم هیچ عددی اعلام نمی‌کنم ممکن است به ضرر خودم باشد، اما ملت سرفراز می‌ماند.

فریدون حسنوند رییس کمیسیون انرژی مجلس نیز در این مراسم استان خوزستان را دارای قابلیت ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری نفتی در این دولت دانست و گفت:صنعت نفت نوک حمله و تحریم دشمنان است اما این مراسم نشان دهنده شکست توطءه های آنان است.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس نیز در این مراسم گفت: ۸٫۵ میلیارد دلار طرح در دست اجرا داریم که ۳ پروژه آن در سال آینده به بهره برداری میرسد