الفبا-حسین بردبار: رییس سازمان ملی بهره وری وعده داد که این سازمان با رویکردی مساله محور به گونه ای بی طرفانه و کارشناسانه درخصوص دعوای بین خودروسازها و وزارت نفت درخصوص بهره وری سوخت و مساله کیفیت موتور و احتراق بنزین در خودروهای داخلی ورود می کند.

 

فاطمه پهلوانی امروز در نشستی خبری در پاسخ به پرسش الفبا درباره ادعای وزارت نفت مبنی بر این که کیفیت موتور خودروهای داخلی موجب افزایش مصرف سوخت شده است، گفت:ما استانداردها و شاخص های بین المللی را همواره به بخش صنعت ارایه کرده ایم و خواهیم کرد.منتها در یک مقطعی تصور می شد که کیفیت بنزین عامل این مساله است، ولی کیفیت موتورهای داخلی در خودروهای ملی هم یکی از مسایل و مشکلاتی است که همواره در فرآیندهای تولید بوده است.

وی افزود: یکی از بحثهایی که همواره ما در بهره وری داریم، کیفیت نهاده ها و روشهای تولید و درنهایت سیستم های تولید است، سازمان ملی بهره وری به طور مشخص روی آمار انرژی ورود نکرده است ولی در سامانه ما می توانید بهره وری صنعت را ملاحظه کنید .وی ادامه داد:قطعا درآینده به این موضوع ورود خواهیم کرد.از سال آینده کارگروه های کارشناسی با حضور کارشناسان خبره هر بخش تشکیل می شود و به صورت مساله محور این مسایل را پیش رو می گذاریم و درنهایت راهکاری که سازمان ملی بهره وری در مورد آن مساله خاص می تواند ارایه کند را ارایه خواهیم کرد. در حال حاضر بهره وری انرژی در پژوهشگاه انرژی انجام می شود و اطلاعات در سایتشان موجود است.

وی درپاسخ به این که شما به کدام یک از طرفین این دعوا توصیه می کنید، گفت:وقتی کار کارشناسی صورت بگیرد به تمام بخشهای موجود توصیه های لازم انجام خواهد گرفت. لزوما این که بگوییم مساله صفر تا صد هست ، این طور نیست، این یک مساله پیچیده ای است که باوجود همکاریهای بین دستگاهی هنوز حل نشده است.

وی گفت:با تشکیل کارگروه های ترکیبی نهایتا یک راهکار بهینه ای انتخاب خواهد شد که ممکن است تکالیفی برای هرکدام از دستگاه ها انجام خواهد شد.به مسایل صنعت که بعد ملی پیدا کرده است به صورت مساله محور با رویکرد کارشناسی و بی طرفانه خواهیم پرداخت.

فاطمه پهلوانی همچنین با بیان اینکه، برای دریافت آمارهای اقتصادی همچنان منتظر بانک مرکزی هستیم، گفت: سهم بهره وری در رشد اقتصادی ۹۶ حدود ۱٫۳ درصد و در سال ۹۵ حدود ۱۰٫۹ درصد بوده است. این امار برای نیمه اول سال ۹۷ اعلام نشده چراکه برای اعلام دقیق سهم شاخص بهره وری در رشد اقتصادی باید آمارهای بانک مرکزی را دریافت کنیم.

وی افزود: بهره وری نیروی کار در رشد اقتصادی سال ۹۶ رشد صفر درصدی داشته و بهره وری سرمایه ۲٫۴ درصد و بهره وری کل عوامل تولید ۱٫۳ درصد رشد کرده است.