الفبا : پرداخت ۱۵ میلیون دلار توسط کارلوس گوئن رییس معزول و پیشین هیات مدیره شرکت خودروسازی نیسان ژاپن به یک شرکت عربستانی با هدف «جلب نظر خانواده سلطنتی» این کشور، تازه ترین موردی است که دادستانان توکیو به پرونده این شرکت اضافه کرده اند.

به گزارش الفبا، یک تاجر بانفوذ اهل عربستان سعودی در پرداخت وجهی که ادعا می شود برای پوشش دادن ضرر سرمایه گذاری شخصی کارلوس گوئن، رئیس سابق هیات مدیره نیسان، بوده، دست داشته است.

گوئن ۶۴ ساله هفته گذشته به سوء اعتماد در مورد این پرداخت بازداشت شد. او در ابتدا به ادعای گزارش درآمد کمتر از میزان واقعی بازداشت شده بود.

گوئن این بار متهم است که از طریق یک کانال غیرقانونی شرکت تابع نیسان به شرکت یکی از آشنایانش که ادعا می شود به او در کسب ضمانت اعتباری برای معاملات مالی شخصی اش کمک کرده، حدود ۱۵ میلیون دلار پرداخت کرده است.

منابع آگاه می گویند این آشنای گوئن ‘خالد الجفالی’ تاجری از خانواده موسس شرکت زنجیره ای «ای اِی جفالی و برادران» در عربستان سعودی است. او و گوئن برای مدت ۳۰ سال یکدیگر را می شناخته اند.

دادستانان توکیو می گویند : این پول به عنوان «هزینه های ترویج فروش» به شرکت جفالی پرداخت شده است. آنها ظن آن دارند که این مبلغ به عنوان پاداشی برای تامین ضمانت اعتباری گوئن به جفالی پرداخت شده باشد.

اما تیم وکلای مدافع گوئن از قول او می گویند که این مبلغ پاداشی قانونی برای نقش جفالی در حل مشکلات نیسان و جلب نظر خانواده سلطنتی سعودی بوده است.

شرکت زنجیره ای «ای اِی جفالی و برادران» در سال ۱۹۴۶ تاسیس شده است. این شرکت در زمینه تامین برق و ارتباطات راه دور برخی از شهرهای بزرگ عربستان سعودی و همچنین ساخت و ساز، بیمه، تولید و توزیع خودرو فعالیت می کند.