الفبا:رابرت بالادینو، معاون سخنگوی رسمی وزارت خارجه آمریکا گفت آمریکا آماده است با هر طرفی برای حل درگیری‌های سیاسی در سوریه همکاری کند.

 

به گزارش الفبا، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ما به این نتیجه رسیده‌ایم که تنها راه حل برای درگیری‌های سوریه روند سیاسی تحت نظارت سازمان ملل در ژنو است و این شامل اصلاح قانون اساسی سوریه نیز می‌شود.

تصمیم ناگهانی دولت ترامپ به خروج از سوریه با مخالفت جدی برخی از جمهوری خواهان مواجه شده است به نحوی که این اقدام را شکست ایالات متحده در قبال ایران توصیف کردند. این جمله کوتاه دولت ترامپ تاییدی بر خبر رویترز به نقل از منابعی در کاخ سفید مبنی بر خروج فوری نیروهای نظامی آمریکا از سوریه بود.

اگرچه دولت ایالات متحده هنوز به طور رسمی واکنشی به این خبر نشان نداده و توضیحی بر سرعت اتخاذ چنین تصمیم یکباره ای را مطرح نکرده است اما ترامپ با نوشتن توییتی این خبر را تایید کرده و نوشته است که ما داعش را در سوریه شکست داده ایم و حضور نظامی ما تنها به دلیل شکست داعش بوده است و پس از این دیگر این حضور معنایی ندارد.

واکنش سوریه به تصمیم آمریکا

همزمان خالد العبود دبیر مجلس مردم سوریه گفت: خروج نیروهای آمریکایی از سوریه در نتیجه یک معامله یا مذاکره بین سوریه و آمریکا و اروپا نبود بلکه به خاطر پایداری واستقامت دولت و کشور سوریه حاصل شد. به گفته وی آمریکا نتوانست از اهرم های ایجاد هرج و مرج بهره برداری کند و این اهرم ها شکست خوردند.