الفباخبر: رئیس مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری اعلام کرد دادگاه استیناف روم درخواست حدود ۵ میلیارد دلاری عده ای از خواهان های آمریکایی را برای توقیف اموال بانک مرکزی رد کرد.

در انتشار این خبر فوری که از سوی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران اعلام شد، دستور توقیف پنج میلیارد دلار بانک مرکزی ایران در ایتالیا لغو شد.

البته شکایت دو میلیاردی ایران از آمریکا نیز دومین روز رسیدگی خود را در دیوان بین المللی دادگستری سپری کرد. در این پرونده مصادره اموال بانک مرکزی ایران مطرح است که وکلای ایرانی با طرح استدلال های خود، آمریکا را به فرار از پاسخگویی در این پرونده متهم کردند.

در جلسه روز چهارشنبه ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر ماه) وکلای ایران در دادگاه لاحه گفتند دفاعیات آمریکا در جلسه اول که در آن ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرده بودند، مبنای قانونی نداشته و اثبات نشده است. شکایت ایران از آمریکا در این پرونده حدود دو سال پیش و با استناد به پیمان مودت ایران و آمریکا که بیش از ۶۰ سال پیش امضا شده است، تقدیم دادگاه لاحه شد.

به نظر می رسد پیگیری های جمهوری اسلامی ایران در عرصه حقوق بین المللی با صدور دومین حکم به نفع کشورمان، فضای جدیدی را در طرح دعوی علیه آمریکا فراهم آورد.