الفباخبر: براساس گزارش صندوق بین المللی پول، نرخ رشد اقتصاد ایران برای سال جاری ۲۰۱۸ میلادی به منفی ۱.۵ درصد خواهد رسید و انتظار می‌رود روند نزولی آن در سال آینده شدت گیرد. صندوق بین‌الملل پول پیش‌بینی کرده که نرخ رشد تولید ناخالص ایران در سال آینده میلادی به منفی ۳.۶ تنزل خواهد کرد.

نرخ رشد اقتصادی ایران که در سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ به منفی ۷.۷ درصد رسیده بود، در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۳.۷ درصد افزایش یافت که عمدتا ناشی از بازگشت ایران به بازار نفت و افزایش صادرات و بهای نفت خام بود.

صندوق بین‌الملللی پول از افزایش نرخ بیکاری طی دو سال آینده هم خبر داده است.

در مورد نرخ تورم نیز، براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول انتظار می‌رود شرایط ایران طی دو سال آینده دشوارتر شود.

شاخص بهای کالاهای مصرفی ایران از ۳۴.۶ درصد در سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ به ۹.۶ درصد در سال گذشته کاهش یافته بود، اما براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، این نرخ در سال جاری به ۲۹.۶ درصد و در سال آینده به ۳۴.۱ درصد افزایش خواهد یافت.

انتظار می‌رود نرخ بیکاری نیز طی دو سال آینده افزایش یابد. در سال ۲۰۱۷ میلادی، نرخ بیکاری در ایران ۱۱.۸ درصد بود که در سال جاری به ۱۲.۸ درصد و در سال آینده به ۱۴.۳ درصد خواهد رسید.

علت اصلی مشکلات اقتصادی ایران بازگشت تحریم‌های هسته‌ای ایالات متحده و تاثیر آن بر کاهش صادرات و عواید نفتی عنوان شده است. اقتصاد ایران به شدت به ارز حاصل از فروش نفت خام وابسته است و کاهش این عواید به طور مستقیم بر تمامی جنبه‌های اقتصادی این کشور تاثیر منفی می‌گذارد.