الفبا: مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر آذربایجان غربی گفت هم اکنون بیش از ۲ هزار و ۲۵۰ خانوار در مناطق روستایی و عشایری از مزیت های بیمه بازنشستگی برخوردارند.

به گزارش الفبا یونس معزز امروز اعلام کرد: هر فرد می تواند با پرداخت مبالغی ما بین ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال تا پنج میلیون و ۴۰۰ هزار ریال خود را بیمه کند.

وی ادامه داد: روستاییان ساکن شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر با پرداخت ۱۵ سال حق بیمه و در سن بعد از ۶۵ سالگی، بازنشسته محسوب می شوند و هرماه مستمری می گیرند.

یونس معزز بیان کرد: مشاغل ۲۰ گانه بخش های مختلف کشاورزی با تایید اداره کل جهاد کشاورزی یا نظام صنفی کشاورزی محل سکونت به عضویت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان درمی آیند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر آذربایجان غربی اضافه کرد: مشاغل زیربخش دامپزشکی، مکانیزاسیون، صنایع تبدیلی و تکمیلی، امور دام، منابع طبیعی و تولیدات گیاهی از جمله مشاغلی هستند که می توانند از خدمات صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر بهره مند شوند.

معزز افزود: جلوگیری از مهاجرت روستاییان، کاهش اختلاف طبقاتی، تامین امنیت اجتماعی و توزیع عادلانه درآمد از مهمترین اهداف صندوق بیمه اجتماعی است.

وی با بیان اینکه همه اقشار جامعه نیازمند بیمه اجتماعی هستند، اظهار داشت: اقشار آسیب پذیری چون روستاییان و کشاورزان از اولویت و ضرورت بیشتری برای تحت پوشش قرار گرفتن بیمه برخوردار هستند.

یونس معزز بیان کرد: بازنشستگی، از کار افتادگی ناشی از کار، بیماری، حوادث و مزایای مستمری بازماندگان با امکان انتقال سوابق بیمه های اجتماعی دیگر از مزایای این بیمه به شمار می رود. ۷۸ هزار خانوار آذربایجان غربی تحت پوشش این صندوق قرار دارند؛ همچنین ۱۶۵ صندوق بیمه در سطح استان فعال است و خدمات خود را به متقاضیان عرضه می کند.

یادآور می شود صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در سال ۱۳۸۴ با مصوبه هیات دولت و به منظور حمایت از روستائیان و عشایر و کشاورزان در ایران تاسیس شد تا این اقشار نیز زیرپوشش حمایت ‌های اجتماعی قرار گیرند. این صندوق یکی از صندوق‌ های چهارگانه و زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و رویکرد آن ارائه خدمات بیمه اجتماعی بلند مدت به کشاورزان، روستاییان و عشایر در بخش‌های مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی و فوت است.

خاطرنشان می سازد اطلاعات مربوط به صندوق بیمه اجتماعی روستاییان از طریق دهیاری ها، بهورزان خانه های بهداشت، ستادهای راهبردی شهرستانی شامل فرمانداری ها، بخشداری ها، ادارات جهادکشاورزی، بهداشت و درمان و آموزش و پرورش به روستاییان و عشایر انجام می گیرد.

لازم به ذکر است علاوه بر روستاییان و عشایر کارکنان شرکت های فنی مهندسی و شبه کشاورزی مستقر در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و کارکنان شرکت های نظام دامپزشکی نیز می توانند تحت پوشش این صندوق قرار گیرند.

گفتنی است تمامی روستاییان و عشایر و کشاورزان غیرساکن که بالای ۱۸ سال سن دارند، می توانند با مراجعه به کارگزاری ها خودشان را تحت پوشش این صندوق قرار دهند تا بتوانند در زمان تهدید معیشت خانواده با عزت و کرامت از مزایایی که صندوق فراهم کرده است، استفاده کنند.