الفبا: رئیس کمیته دفاتر خدمات مسافرتی ستاد هماهنگی خدمات سفر از کاهش ۴۵ درصدی سفرهای نوروزی ایرانیان به خارج از کشور در نوروز ۹۸ نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش الفبا ،حرمت الله رفیعی با اعلام این خبر گفت: امسال با افزایش قیمت دلار با کاهش سفرهای نوروزی ایرانیان مواجه بودیم.

کاهش سفرهای زمینی و سفرهای داخلی ایرانیان

وی افزود: میزان سفر زمینی ایرانیان نیز امسال کاهش یافت، ولی شاهد بودیم برخی از مردم با خودروهای شخصی همچون پراید به شهرهایی همچون شهر آنتالیا و شهر استانبول سفر کردند. وی درباره سفرهای داخلی نیز گفت: وقوع سیل و شرایط ناپدار جوی سبب شد، میزان پروازهای داخلی و رزرو هتل های کشور نیز به نسبت به سال گذشته، کاهش ۲۵ درصدی داشته باشد. رفیعی افزود: تقریبا تمام استان ها با کاهش گردشگر مواجه بودند، البته استان تهران از این امر مستثنی بود و ۱۵ درصد رشد گردشگر داشت. تهران با دارا بودن جاذبه های فرهنگی و تاریخی مانند موزه سعدآباد، موزه گلستان و ایران مال می تواند محلی مناسب برای جذب گردشگر باشد.

شکایت مردم از ایرلاین ها و خروجی

وی اخذ هزینه خروجی از کشور را نادرست ارزیابی کرد و افزود: کار نادرست تر این است که میزان خروجی ها همچون هوایی، زمینی و زیارتی نیز متفاوت است. رفیعی درباره میزان شکایت مردم از آژانس های هوایی و ایرلاین ها گفت: به دلیل سازوکاری که امسال ایجاد شده بود، با کاهش