الفبا: معاون سازمان بنادر گفت: کشتی های ایرانی، تحت پوشش بیمه و در لیست سفید کنوانسیون استانداردهای آموزش، صدور گواهینامه و نگهبانی دریانوردان اند و مشکلی برای تردد ندارند.

به گزارش الفبا، هادی حق شناس، معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، در دومین روز از سمینار آموزشی لجستیک و زنجیره حمل و نقل که با همکاری اتحادیه اروپا برگزار شد، افزود: ایران یکی از قدیمی ترین اعضای سازمان جهانی دریانوردی است و مباحث و چالش های مشترکی را با کشورهای عضو سازمان جهانی دریانوردی به ویژه کشورهای اروپایی در این حوزه دارد.

وی درباره مباحث و چالش های مشترکی که بین اعضای سازمان جهانی دریانوردی وجود دارد، تصریح کرد: توسعه پایدار حفاظت از محیط زیست دریایی، جایگزین کردن سوخت مناسب برای کشتی ها، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و ارتقا سطح ایمنی دریانوردی محور و اهداف مشترکی است که با همکاری کشورهای عضو سازمان جهانی دریانوردی قابل پیگیری است.

حق شناس اذعان داشت: حفاظت از محیط زیست دریایی از اولویت های اتحادیه اروپا و ایران است و ما وظیفه مشترک داریم تا با تأمین تجهیزات و تسهیلات به حفظ محیط زیست دریایی کمک کنیم.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با وجود تحریم های غیر قانونی و غیر عقلانی اعمال شده ، رسیدن به اهداف حفظ محیط زیست دریایی و ارتقا استانداردهای ایمنی و افزایش کارایی کشتی ها دشوار است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ما از اروپایی ها انتظار داریم که تمام تلاش خود را در راستای تامین ایمنی کشتی ها و دریانوردان داشته باشند.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در حال حاضر کشتی های ایرانی در لیست سفید کنوانسیون استانداردهای آموزش، صدور گواهینامه شد و نگهبانی دریانوردان قرار دارند و همچنان تحت پوشش شرکت های بیمه ای هستند و هیچ مشکلی در زمینه تردد  ندارند.

گفتنی است با وجود مطالب عنوان شده از سوی حق شناس، به نظر می رسد که بیمه گران و پی اند آی ها لازم است در قبال تحریم ها همه جوانب را در نشست های مختلف بررسی نمایند. این موضوع از آن حیث حائز اهمیت است که آمریکا طی دو روز گذشته در رسانه های خارجی مطالبی پیرامون تهدیدهایی برای حمل و نقل دریایی ایران مطرح کرده بود.