گردشگری در اردبیل

گردشگری در اردبیل : سردترین شهر ایران اما پر از جاذبه های طبیعی

گردشگری در اردبیل را می توان یکی از گردشگری ها پر جاذبه و پر هیجان در ایران نام برد.شهر اردبیل، یکی از بزرگترین شهر های ایران است  و مرکز استان اردبیل در شمال غربی و البته از مناطق بسیار سردسیر کشور است. شاید عمده شهرت تاریخی این شهر و اهمیت آن در تاریخ به این دلیل است که سر حلقه  پادشاهان صفویه  منسوب به این شهر است.

این شهر در دوران مشروطه سهم بسزایی را در نهضت ازادیخواهی مردم ایران داشت و تاریخ  پر از حماسه های مردم این شهر است.گردشگری در اردبیل همان طور که گفته شد به واسطه جاذبه های طبیعی و تاریخی  که در خود دارد درتمام سال به خصوص در ماه های اخر تابستان و اوایل مهر  ان را به یک مقصد بسیار مناسب گردشگری بدل می کند.

 

جاذبه های طبیعی و تاریخی اردبیل

گردشگری در اردبیل: دریاچه شورابیل

از جاذبه های طبیعی این شهر دریاچه شورابیل است که می گویند قدمت تاریخی آن از دریاچه ارومیه بیشتر است. می گویند قبل از انکه آب شیرین وارد دریاچه شود کسانی که از ناراحتی های پوستی و درد مفاصل رنج می بردند از گل آن استفاده می کردند. این دریاچه دارای امکانات تفریحی،ورزشی و فرهنگی از جمله امکان قایق سواری، پیست دو میدانی، یک باغ وحش جالب و تعداد هتل و رستوران شیک است..

خانه وکیل الرعایا:

این خانه مربوط دوران قاجار است و دارای ارزش تاریخی و هنری فراوان  می باشد. این خانه پس از فوت اخرین فرد خاندان وکیل الرعایا به محلی برای بازدید عموم بدل شد. همچنین این مکان محل تجمع سران مستبد در جریان انقلاب مشروطیت بوده است.،

روستای شمس اباد، حمام اوچد کان، موزه مفاخر دینی اردبیل، برج  شاطر گنبدی، رودخانه بالیقلو و پل پنج چشمه از دیگر آثار باستانی و جاذبه های گردشگری در اردبیل است.

صنایع دستی این استان شامل ابگینه، سفال، سرامیک سنتی، رودوزی های سنتی، صنایع دستی، چوبی ، حصیری، چرمی و گلیم بافی است.

اگر به اردبیل سفر کردید حتما سراغ رستوران های شهر هم بروید. اردبیل شهری است که آش دوغش بسیار معروف استو کباب های لذیذی را در آن جا می توان خورد. اردبیل شهر چلو کبابی ها است و هنور  که هنوز است نان داغ ، کباب داغ طرفداران زیاذی در اردبیل دارد. جدا از کوبیده های بسیار خوشمزه اردبیل که با گوشت تازه طبخ می شوند. کباب دنده ای که در زبان ترکی به آن قابرقا می گویند، نیز معروف است.

یکی از غذا های سنتی اردبیل که واقعا خوشمزه است پیچاق قیمه است. خورشتی شبیه  قیمه معمولی که در آن خلال بادام و تخم مرغ می ریزند . همچنین چیغرتما که یک جور خوراک مرغ است هم از غذا های محلی خوشمزه اردبیلی است.