الفبا: از سال ۲۰۱۷ تاکنون، تنش‌های ژئوپلتیک، خسارت‌های ناشی از ریسک سیاسی را افزایش داده است.

به گزارش الفبا: این مطلبی است که در گزارش مشترک ویلیس تاوز واتسون و آکسفورد آنالتیکا با عنوان «گزارش سالانه پیمایش ریسک سیاسی» آمده است .

نگرانی‌های ژئوپلتیک سبب افزایش حدود ریسک سیاسی شده است و ۵۵ درصد از سازمان‌های جهانی با عوایدی بیش از یک میلیارد دلار، حداقل یک خسارت ریسک سیاسی بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار را تجربه نموده‌اند.

این گزارش که تناوب فزاینده و خسارت‌های ناشی از ریسک سیاسی را تحلیل می‌کند، نشان می‌دهد که پیامدهای ریسک سیاسی ناشی از بحران‌های اقتصادی بازارهای نوظهور درحال افزایش است که این حاکی از عکس‌العمل بازار به وجود طغیانی در این بازارها به‌ویژه در کشورهایی مانند ترکیه و آرژانتین دارد.

با هدف تولید اطلاعات برای این پیمایش، ویلیس تاورز واتسون و آکسفورد آنالتیکا، مصاحبه‌هایی با مدیران اجرائی ارشد از ۴۰ شرکت جهانی در صنایع مختلف برای دریافت پاسخ آنان نسبت به نوسان مستمر سیاسی در جهان به انجام رساندند.

از یافته‌های این پیمایش می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

– خسارت مرتبط با ریسک سیاسی که بیشترین پاسخ‌ها را به خود اختصاص داده بود مربوط به انتقال ارز بود که تقریباً ۶۰ درصد از شرکت‌های زیان‌دیده آن را تجربه نموده‌اند و پس از آن، خشونت سیاسی (۴۸ درصد) و تحریم‌های صادرات و واردات (۴۰ درصد) قرار دارد.
– بر اساس پاسخ‌های شرکت‌کنندگان، تهدید‌های ژئوپلتیک مهم به ترتیب عبارتند از: سیاست تحریم‌های آمریکا، بحران‌های بازارهای نوظهور، سیاست حمایت‌گرایانه ، جنگ تجاری و پاپولیسم و ملی‌گرایی .

-درحالی‌که روسیه و ویتنام به عنوان کشورهایی بودند که بیشترین خسارت‌ها در آنها روی داده است در رتبه‌های بعدی اروپا، آمریکای لاتین، منطقه آسیا-اقیانوسیه ، آفریقا و خاور میانه مشاهده می‌شوند.

– ۶۰درصد گزارش دادند که سطح ریسک سیاسی از سال گذشته تاکنون افزایش یافته است و تقریباً ۷۰ درصد عنوان کردند که عملیات‌های خود را در یک کشور درنتیجه نگرانی‌های ناشی از ریسک سیاسی یا خسارت، کاهش داده‌اند.

-بیش از ۷۰ درصد گزارش دادند که درنتیجه مستقیم نگرانی‌های ریسک سیاسی، از برخی سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی‌شده عقب‌نشینی کرده‌اند.

– شرکت‌های بزرگ‌تر گزارش دادند که بیشتر از راه‌کارهای اجتنابی استفاده می‌کنند.

– درمیان شرکت‌هایی که عوایدی بیش از یک میلیارد دلار داشتند، ۸۲ درصد عنوان کردند که سرمایه‌گذاری‌های خود را کاهش داده‌اند و ۸۶ درصد نیز از سرمایه‌گذاری آتی پرهیز خواهند نمود. شرکت‌هایی که قصد کاهش سرمایه‌گذاری داشتند به نیجریه، ایران، روسیه و ونزوئلا اشاره نمودند.

ناآشنایی با ریسک های سیاسی

رئیس و مدیر عامل شرکت ویلیس تاورز واتسون اظهار می‌دارد: «از یافته‌های ما روشن است که ریسک سیاسی به طور چشم‌گیری افزایش یافته است و هم‌اکنون به یک هزینه‌ تکراری و هزینه مواد اولیه برای انجام کسب و کار تبدیل شده است. اگر این وضعیت در سطح بالا باقی بماند، شرکت‌ها، تحت فشار فزاینده سهام‌داران قرار می‌گیرند و از آنان سطح بیشتری از شفافیت درباره خسارت‌های واقعی رخ‌داده، مطالبه خواهند نمود. شرکت‌ها نیاز به رصد، کمی کردن و مدیریت این ریسک‌ها و نیز تدوین راهکارهایی برای کاهش آنها دارند .

سیمون کوت ، معاون رئیس در آکسفورد آنالتیکا می‌گوید: «شرکت‌ها معمولاً به گونه‌ای رشد کرده‌اند که بیشتر ریسک‌های ادواری اقتصادی و نه سیاسی را مدیریت می‌کنند. اما، با شناسایی خسارت‌های فزاینده به‌سبب ریسک سیاسی، مانند قبل نمی‌توان آن را از تصمیم‌گیری اجرایی کنار گذاشت. به‌منظور کاهش حدود ریسک، شرکت‌ها باید چگونگی عملیات خود را بازبینی و چارچوبی جدید برای آن تعریف کنند. برداشتن گامی با هدف مدیریت ریسک سیاسی باید به یکی از ملزومات انجام کسب‌و‌کار مبدل شود نه فقط به عنوان یک هزینه اجتناب‌ناپذیر برای عملیات در فضاهای چالش‌برانگیز.»