الفبا : وزیر نیرو گفت ظرفیت نصب شده نیروگاهی برق از حدود ۷۰۰۰ مگاوات به بیش از ۸۰ هزار مگاوات یعنی بیش از ۱۱ برابر رسیده است.

به گزارش الفبا، رضا اردکانیان در نشست بررسی مسائل و مشکلات صنعت آب و برق گناباد اظهار کرد : نقش برق در این عرصه‌ها غیر قابل انکار است ؛ در بخش جمعیت روستایی، تعداد روستاهای برق‌دار در چهار دهه قبل کمتر از ۴۴۰۰ روستا بوده که الآن به بیش از ۵۷ هزار روستا رسیده است و هم اکنون روستای بالای ۱۰ خانوار در کشور نداریم که از نعمت برق برخوردار نباشد.

وی با اشاره به انرژی‌های تجدید پذیر گفت : ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های تجدید پذیر به یک هزار مگاوات رسیده که بنا داریم تا پایان دولت دوازدهم، آن را به ۴۰۰۰ مگاوات و تا پایان برنامه ششم به ۵۰۰۰ مگاوات برسانیم.

وزیر نیرو ادامه داد : در بخش نیروگاه‌های بادی، بر اساس مطالعات انجام شده تا ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت داریم ؛ در صورتی که در ساعات اوج مصرف برق، مصرف ما کمتر از ۶۰ هزار مگاوات است !!! لذا اگر بتوانیم به نحو مناسبی مصرف را مدیریت کنیم، می‌توانیم تا ۵۰ درصد اوج بار فعلی را فقط از انرژی باد تأمین کنیم.

اردکانیان به تأمین آب در کشور اشاره کرد و افزود : سدهای بزرگی در کشور ساخته شده که در کنترل سیلاب نقش ارزنده‌ای داشته‌اند و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، خروجی آن‌ها مدیریت و کنترل شده است.

وی تصریح کرد : در بخش آب و فاضلاب شهری و روستایی هم اکنون نزدیک به ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۷۵ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه‌های آب سالم و بهداشتی قرار دارند. تعداد روستاهای بهره‌مند از آب سالم و بهداشتی در دولت آقای روحانی به ۹۰۰۰ قریه با جمعیت نزدیک به ۶ میلیون نفر رسیده که در ابتدای انقلاب این آمار کمتر از ۲ میلیون نفر بوده است.

پوشش ۵۰ درصدی شبکه فاضلاب

رضا اردکانیان خاطرنشان کرد : در حال حاضر ۵۰ درصد جمعیت کشور ما تحت پوشش شبکه‌های فاضلاب بوده و تعداد تصفیه خانه‌های مجهز از عدد ۴ به ۲۱۶ افزایش پیدا کرده که تنها امسال ۴۰ پروژه بزرگ آب و فاضلاب به بهره‌برداری رسیده است.

به گفته وزیر نیرو، به مدد تلاش صورت گرفته در خراسان رضوی تعداد طرح‌های افتتاح یا کلنگ‌زنی شده بالغ بر ۶,۰۰۰ میلیارد تومان بوده و علاوه‌بر آن ۴,۰۰۰ میلیارد تومان طرح در دست اجرا در این استان داریم.