الفبا:۵۰۰کارمند بانک عملیات پرداخت به زائران را در۳۰۰ مرکز توزیع دینار در عراق انجام می دهند.

به گزارش الفبا، بانک مرکزی اعلام کرد علاوه بر شهرهای کربلا، کاظمین و نجف در مرز مهران و شرمچه نیز امکان عرضه دینار وجود دارد.

بانک مرکزی ایران مبلغ۲۰۰میلیارد دینار عراق برای این منظور اختصاص داده تا زائران تا حد امکان ارز خود را در مرزهای مهران و شلمچه تحویل بگیرند و به زائران توصیه شده که تا حد امکان، دینار را از مرز مهران و شلمچه دریافت کنند.

در حال حاضر در پی اعزام تیم های مختلف و حضور بیش از ۵۰۰ نفر در بیش از ۳۰۰باجه تحویل ارز در عراق، وضعیت ارایه ارز در تمامی نقاط از جمله شلمچه، مهران، کاظمین، نجف و کربلا بهتر شده و پیش بینی می شود ظرف روزهای آینده تامین ارز متقاضیان انجام شود.

مسوولان ارزی و بانکی اعلام کرده اند که با توجه به عدم همکاری طرف عراقی برای افزایش تعداد باجه های تحویل ارز در شهرهای نجف، کربلا و کاظمین، زائرانی که هنوز از کشور خارج نشده اند با توجه به شرایط سرویس دهی مطلوب تر، ارز خود را از ایستگاه های استقرار یافته در دو مرز مهران و شلمچه تهیه کنند. به عبارت دیگر، در راستای جلوگیری از ازدحام در باجه های تحویل ارز و با توجه به افزایش باجه های ارایه ارز در مناطق مرزی و همچنین اضافه شدن بر جمعیت حاضر در شهرها، زائران می توانند ارز خود را از باجه های پس از مرز مهران و شلمچه در خاک عراق دریافت کنند.

مسعود خاتونی معاون فناوری اطلاعات بانک ملی در این زمینه گفت: در ۴۸ ساعت اخیر، تعداد باجه ها و نفرات شبکه بانکی در مرز مهران و شلمچه و داخل عراق افزایش یافته و در بیش از ۳۰۰ مرکز مشغول پرداخت ارز هستند و علاوه بر مراکزی که در داخل خاک عراق مستقر هستند، در مرز مهران و شلمچه نیز امکان پرداخت دینار به زائران فراهم شده و سرعت پرداخت ارز افزایش قابل توجهی داشته و در مسیر رفت و برگشت زائران در خاک عراق تا روز ۱۱ آبان ادامه خواهد داشت.

وی افزود: به نظر می رسد که مشکلات دریافت ارز زائران که در روزهای نخست سفر به عراق و شرکت در مراسم اربعین با آن مواجه بوده اند، کاهش خواهد یافت. در مهران ۲۰ ایستگاه دیگر را اضافه کردیم و پیش بینی می کنیم به ۴۰ هزار نفر ارز بدهیم.

خاتونی، درخصوص صفوف طولانی شکل گرفته در ایستگاه های توزیع ارز اظهار داشت: ازدیاد جمعیت در اکثر ایستگاه ها وجود دارد و این هم می تواند طبیعی باشد و هم می تواند از نسبت خارج شده باشد.. در بعضی ایستگاه ها ترافیک داریم و در بعضی ایستگاه ها اگر چه ترافیک داریم، کارها با آرامش پیش می رود.

وی با بیان اینکه چند عامل وجود داشت که ما هم نتوانستیم ایستگاه ها را افزایش دهیم و هم ایستگاه های ما تحت تاثیر قرار گرفت، گفت: ثبت نام از بامداد روز یک شنبه آغاز شد و تحویل ارز از روز دوشنبه آغاز شد. یعنی آنهایی که ثبت نام کردند با تاخیر به مرز می رسند، بنابراین رسما از روز دوشنبه باید سرویس را آغاز می کردیم.

وی ادامه داد: سه مرزی که مرزهای اصلی ما بودند و بالای ۹۰ درصد ترافیک ما را در بر می گرفت براساس تعهداتی که طرف عراقی پذیرفته بود، باید در سه نقطه مرز مهران، مرز چزابه و مرز شلمچه ایستگاه می زدیم. در مرز مهران روز یک شنبه استقرار پیدا کردیم در حالی که ثبت نام تازه آغاز شده و بطور طبیعی خدماتی هم ارایه نمی شد و مرز شلمچه هم به همین ترتیب کار انجام شد. مجوز در مرز شلمچه با مشکل مواجه شد و پس از رایزنی های بسیار زیاد توسط ستاد اربعین و سفارت ایران در عراق، در نهایت این مجوز صادر شد و ما از روز دوشنبه در آنجا مستقر شدیم.

خاتونی افزود: در مرز چزابه تا الان به ما مجوز استقرار نداده اند. در واقع اگر چه ما در آنجا مستقر شدیم اما امکان ارایه خدمات نداریم. به همین دلیل ترافیک مرز چزابه که ۱۱ درصد از کل ترافیک را تشکیل می دهد به نجف، کربلا و کاظمین شد. در مرز شلمچه تا مجوز را بگیریم و کار راه بیافتد، تعدادی از زائران مرز مهران توفان و سیل به سراغ ما آمد و همه زیرساخت ها را در یک شنبه شب تخریب کرد و ما مجبور شدیم دوباره از نو ایستگاه ها را بنا کنیم و به همین دلیل بخشی از زائران دوباره از مرز عبور کردند و باید نیاز ارزی خود را از ایستگاه های مستقر در شهرهای نجف، کاظمین و کربلا تهیه کنند.

وی اضافه کرد: ما انتظار داشتیم زائران یک مقدار با ما همراهی می کردند. ترافیک ایجاد نمی کردند و کمی بیشتر صبر می کردند تا مسوولان عراقی تحریک نمی شدند و بعضی ایستگاه ها را تعطیل نمی کردند. به عنوان مثال دو ایستگاه ما در فرودگاه نجف به دلیل ازدحام زیاد و بی نظمی هایی که به وجود آمد، از سوی مسوولان عراقی تعطیل شد. این ترافیک به داخل شهر منتقل می شود. طرف عراقی به ما تعهد داده بود اجازه راه اندازی ۲۵۰ ایستگاه و ۵۱ مرکز را به ما بدهد و این کار انجام شد و ما درخواست کردیم تعداد این ایستگاه ها افزایش یابد اما مورد قبول واقع نشد.

خاتونی تصریح کرد: حتی پیش بینی ما این بود که در مدت ۲ دقیقه به هر زائر ارز بدهیم اما در مرز مهران هر ۳۰ ثانیه به هر زائر ارز می دهیم. یعنی فقط پاسپورت را می بینیم و احراز هویت می کنیم و بلافاصله ارز را پرداخت می کنیم. زائران اگر نتوانند در مسیر رفت ارز بگیرند، در مسیر برگشت ارز به آنها داده می شود و اگر نخواستند یا به هر دلیلی نتوانستند ارز بگیرند، همه مبالغ در ایران به آنها بازپرداخت می شود.

خاتونی در واکنش به این نکته که بعضی زائران روی این پول برای هزینه در سفر حساب کرده بودند، گفت: بله، کاملا درست است اما ما هم روی تعهدات دولت عراق حساب کرده بودیم. ما در کشور خدمات نمی دهیم. ارز در آن طرف مرز است و ما براساس تعهداتی که انجام دادیم کار را انجام می دهیم و اگر هم وطنان با ما همراهی بیشتری کنند و کمک کنند، قول می دهیم ترافیک و انتظار دریافت ارز کاهش یابد.

وی در پاسخ به این سوال که وقتی با این جمعیت مواجه شدید چرا تعداد ایستگاه های مرز مهران را افزایش ندادید، گفت: ما از زائران خواهش کردیم ارز را از مرز بگیرید و بعد بروند چون در مهران و شلمچه یک مقدار تسلط داریم و ایستگاه های بیشتری داریم. در مهران ۲۰ ایستگاه اضافه کردیم و در شلمچه ۲۵ ایستگاه داریم اگر چه ترافیک داریم ولی کار روان است.

براساس آخرین آمارها، تا ساعت ۱۲ روز پنج شنبه ۱۷۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند و روز چهارشنبه تا ساعت ۱۱ شب بیش از ۲۱ هزار نفر ارز و روز پنج شنبه تا آخر وقت حدود ۴۰ هزار نفر ارز تحویل گرفتند.

در مرز شلمچه و مهران فعالیت ۲۴ ساعته است اما متاسفانه در مرز مهران مسوولان عراقی در ساعت ۱۱ شب کار را متوقف کردند و گفتند ۸ صبح دوباره شروع به کار کنید اما با این حال ما ساعت ۶ صبح کار را آغاز کردیم.

بررسی مشکل در بانک مرکزی

در این راستا، به منظور بررسی و حل مشکل تأمین ارز زائران اربعین حسینی، پنج شنبه شب جلسه مشترک بانک مرکزی و بانک ملی برگزار و طی آن تمهیدات تازه ای برای رفع مشکلات پیش آمده در این مسیر اندیشیده شد.

در پی مشکلات پیش آمده در پرداخت ارز زائران اربعین در روز چهارشنبه که عمدتاً به خاطر قطعی پی درپی اینترنت عراق و محدودیت باجه ها شکل گرفته بود، جلسه اضطراری در دفتر دکتر همتی رییس کل بانک مرکزی با حضور مسوولان بانک ملی تشکیل شد و تصمیمات مهم و ضربتی اتخاذ و رییس کل بانک مرکزی دستورات ویژه ای برای بسیج امکانات و نیروها و اعزام شبانه آنها به عراق و اتخاذ روش های متفاوت برای تأیید و پرداخت ارز صادر کرد که با همکاری بسیار خوب و قابل تقدیر مدیران و کارکنان بانک ملی از صبح پنج شنبه عملیاتی و به تدریج مشکل رفع و پرداخت ارز روان شد.

ذخایر دیناری بانک مرکزی تا چند روز پیش در بانک عراقی توسط بانک مرکزی عراق مسدود شده بود، اما بعد از آزاد شدن منابع، قصد انتقال اسکناس به داخل ایران مطرح شد، که به دلیل مقررات بانک مرکزی عراق، انتقال آن مقدور نشد؛ بنابراین تحویل دینار در داخل عراق پیگیری شد.

در این رابطه محمدرضا حسین زاده اظهارداشت: ما از بانک مرکزی عراق درخواست کردیم اگر اجازه افزایش تعداد باجه ها و همچنین افزایش ساعات کار و شبانه روزی کردن آنها را نمی دهد، لااقل اجازه بدهد دینارهای موجود را به داخل مرز ایران منتقل کنیم تا در کشورمان و در لب مرز به زائران پرداخت شود که متاسفانه طرف عراقی با این پیشنهاد هم موافقت نکرده است. البته باید به این مشکلات، ضعف زیر ساخت های ارتباطی و بانکی عراق را نیز اضافه کرد.

بانک مرکزی عراق نسبت به صدور مجوز برای دایر کردن باجه های بیشتر در عراق جهت پرداخت ارز به زائران، همکاری لازم را ندارد و لذا زائران اربعین حسینی با مشکلاتی مواجه شده اند. از دولت و بانک مرکزی کشور دوست عراق، انتظار همکاری بیشتری داریم تا بتوانیم به زائران عزیز خدمات بهتری ارایه دهیم.

بانک ملی در این شرایط رایزنی های متعددی برای افزایش باجه با مقامات عراقی انجام داد و باجه های متعدد و مناسبی را اجاره کرد که متاسفانه مسوولان عراقی آنها را هم تعطیل کردند و در نهایت یک ساختمان قدیمی که در شان مردم عزیزمان هم نیست، تحویل بانک ملی ایران شد و بانک مجبور شد به خاطر مصالح زائران از حداقل امکانات برای ارایه خدمات استفاده کند و در صورت عدم تحویل ارز توسط بانک در این شرایط، زائران دچار مشکلات دیگری می شدند. با این حال بانک ملی ایران درصدد است با تسهیل روند تحویل ارز به زائران در این شهر، صف را از بین ببرد. به گزارش تعادل، با توجه به عدم همکاری طرف عراقی برای افزایش تعداد باجه های تحویل ارز در شهرهای نجف، کربلا و کاظمین زائرانی که هنوز از کشور خارج نشده اند با توجه به شرایط سرویس دهی مطلوب تر، ارز خود را از ایستگاه های استقرار یافته در دو مرز مهران و شلمچه تهیه کنند.

در راستای رفاه حال زائران گرامی و جلوگیری از ازدحام در باجه های تحویل ارز و با توجه به افزایش باجه های ارایه ارز در مناطق مرزی و همچنین اضافه شدن بر جمعیت حاضر در شهرها زائران می توانند ارز خود را از باجه های پس از مرز مهران و شلمچه در خاک عراق دریافت کنند.

با توجه به مشکلاتی که در هفته گذشته برای پرداخت ارز وجود داشت و تاخیر در پرداخت ارز و همچنین نبود امکانات و آماده نبودن برخی مراکز باعث ایجاد صف های شلوغ شده بود، مسوولان ایرانی تلاش کردند که پرداخت ارز را در مراکزی که مشغول پرداخت دینار هستند به صورت شبانه روزی دایر کنند، اما در نهایت منجر به افزایش تعداد پرسنل و مراکز توزیع دینار و فعال شدن مراکزی در مهران و شلمچه شده است.

در چند روز اخیر تصاویر متعددی از بی نظمی و صف های طولانی دریافت ارز از باجه های توزیع ارز در مرز و در کشور عراق در رسانه ها منتشر شده که نشانگر عدم دسترسی زائران به دینار عراق و حضور آنها در صف و همچنین مراجعه به مراکز دیگر است که با محل استقرار آنها فاصله داشته است آخرین عکس ها و فیلم های ارسالی از وضعیت تحویل ارز در شهر نجف نیز حاکی از حضور جمعیت زیاد زائران در این شهر است هر چند دو مرکز تحویل ارز در این شهر با تمام قوا و سرعت در حال کار هستند و اوضاع تحویل ارز تحت کنترل است.

در حال حاضر با وجود ازدحام جمعیت در نجف، تحویل ارز در زمان کوتاهی به زائران انجام می شود ولی به علت اینکه هر لحظه به جمعیت در مسیر نجف و کربلا اضافه می شود، طبیعی است که در این محورها تراکم دیده می شود.